Summer Series 5K

Overall Finish List

July 25, 2012


Results By Long Island Road Runners Club http://LIRRC.org

Race Division

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Total Time Pace
1 Conor Shelley Rockville Centre NY 489 24 M 1 Overall   15:58.0 5:09/M
2 Joe Ferencik Massapequa NY 471 18 M 1/4 16-19 1:24.6 17:22.6 5:36/M
3 Carlos Castro Jr Levittown NY 490 43 M 1/9 40-44 1:42.3 17:40.3 5:42/M
4 Macdara Nash Concord MA 70 45 M 1/7 45-49 1:47.0 17:45.0 5:44/M
5 Jimmy Peck Huntington Station NY 107 37 M 1/6 35-39 3:17.8 19:15.8 6:13/M
6 Fernando Mendoza Greenvale NY 79 31 M 1/9 30-34 3:30.0 19:28.0 6:17/M
7 Krystal Foster Islandia NY 465 19 F 1 Overall   20:06.7 6:29/M
8 Suzy Sikorski Atlantic Beach NY 42 18 F 1/8 16-19 0:06.7 20:13.5 6:31/M
9 Steve Juchem Bellmore NY 531 43 M 2/9 40-44 4:36.8 20:34.8 6:38/M
10 Deirdre Tracey Floral Park NY 81 36 F 1/15 35-39 0:35.1 20:41.8 6:40/M
11 Christina Vivinetto Manhasset NY 475 20 F 1/2 20-24 0:46.1 20:52.8 6:44/M
12 Hector Jaramillo Baldwin NY 77 41 M 3/9 40-44 5:03.0 21:01.0 6:47/M
13 Joelle Feinberg Port Washington NY 486 15 F 1/7 13-15 0:59.6 21:06.3 6:48/M
14 Tsony Tsonev Astoria NY 106 55 M 1/11 55-59 5:13.2 21:11.3 6:50/M
15 Courtney Hackman Glen Head NY 53 15 F 2/7 13-15 1:08.1 21:14.9 6:51/M
16 Bianca Luparello Port Washington NY 484 16 F 2/8 16-19 1:13.5 21:20.2 6:53/M
17 Jaime Segura Albertson NY 527 50 M 1/22 50-54 5:23.7 21:21.7 6:53/M
18 Joseph Hunt Farmingdale NY 482 14 M 1/6 13-15 5:57.6 21:55.7 7:04/M
19 Marty Schimmele Massapequa NY 1 51 M 2/22 50-54 5:58.3 21:56.3 7:05/M
20 Bill Curcio East Meadow NY 538 23 M 1/4 20-24 5:59.3 21:57.3 7:05/M
21 David Foxen Garden City NY 115 59 M 2/11 55-59 6:17.5 22:15.6 7:11/M
22 Gregory Kossin Plainview NY 521 22 M 2/4 20-24 6:24.9 22:22.9 7:13/M
23 John Reilly Garden City NY 536 48 M 2/7 45-49 6:36.0 22:34.1 7:17/M
24 Robert Pasqual Flushing NY 466 52 M 3/22 50-54 6:38.0 22:36.0 7:17/M
25 Kevin Cheong Baldwin NY 515 16 M 2/4 16-19 6:40.2 22:38.2 7:18/M
26 Nadya Resnick Merrick NY 100 12 F 1/5 0-12 2:36.4 22:43.1 7:20/M
27 Nicole Boyd Manhasset NY 485 15 F 3/7 13-15 2:39.2 22:46.0 7:21/M
28 Peter Weis Uniondale NY 520 36 M 2/6 35-39 7:03.5 23:01.5 7:25/M
29 Alex Pekoff Bellmore NY 45 15 M 2/6 13-15 7:13.8 23:11.9 7:29/M
30 Jeremy Price Rockville Centre NY 526 29 M 1/2 25-29 7:15.9 23:13.9 7:29/M
31 Debbie Costello Levittown NY 32 33 F 1/5 30-34 3:10.0 23:16.7 7:30/M
32 David Frisone New Hyde Park NY 517 67 M 1/6 65-69 7:19.6 23:17.7 7:31/M
33 Robert Wu Westbury NY 96 20 M 3/4 20-24 7:20.1 23:18.1 7:31/M
34 Jeff Cook Bethpage NY 548 34 M 2/9 30-34 7:21.7 23:19.7 7:31/M
35 Steven Turkovich Levittown NY 499 42 M 4/9 40-44 7:22.3 23:20.4 7:32/M
36 Shikeb Siddiqi Bronx NY 69 38 M 3/6 35-39 7:31.4 23:29.5 7:35/M
37 Barry Dirrone Nyc NY 98 32 M 3/9 30-34 7:35.2 23:33.2 7:36/M
38 Joshua Ministeri Uniondale NY 66 19 M 3/4 16-19 7:39.4 23:37.5 7:37/M
39 Tom Brewer Mineola NY 529 57 M 3/11 55-59 7:41.4 23:39.4 7:38/M
40 Bob McVetty Westbury NY 474 70 M 1/4 70-99 7:48.4 23:46.4 7:40/M
41 Richie Delorantis East Meadow NY 109 57 M 4/11 55-59 7:50.4 23:48.4 7:41/M
42 Sean Reagan Shoreham NY 468 47 M 3/7 45-49 7:52.8 23:50.8 7:41/M
43 Jeremy Pekoff Bellmore NY 43 13 M 3/6 13-15 7:58.9 23:57.0 7:44/M
44 Michael McLaughlin Bellmore NY 494 44 M 5/9 40-44 8:00.1 23:58.1 7:44/M
45 Rich McLaughlin Williston Park NY 539 33 M 4/9 30-34 8:05.7 24:03.7 7:45/M
46 Eric Gustafson Islip NY 86 53 M 4/22 50-54 8:16.3 24:14.3 7:49/M
47 Tommy Rainone Hicksville NY 39 32 M 5/9 30-34 8:25.1 24:23.1 7:52/M
48 Sue Corrie New Hyde Park NY 28 51 F 1/9 50-54 4:33.5 24:40.2 7:57/M
49 Vincent Delcid New Hyde Park NY 27 56 M 5/11 55-59 8:43.8 24:41.9 7:58/M
50 Michael Freedberg Roslyn NY 480 39 M 4/6 35-39 8:55.1 24:53.2 8:02/M
51 Anna Lau Hicksville NY 524 50 F 2/9 50-54 4:49.0 24:55.7 8:02/M
52 Katerina Ganasoulis Glen Head NY 476 14 F 4/7 13-15 4:54.1 25:00.8 8:04/M
53 Kevin Wizbicki East Meadow NY 512 52 M 5/22 50-54 9:05.7 25:03.7 8:05/M
54 Kerby Berry Westbury NY 545 28 M 2/2 25-29 9:11.8 25:09.8 8:07/M
55 Gus Villatoro Westbury NY 112 42 M 6/9 40-44 9:13.8 25:11.8 8:07/M
56 William Dmuchowski Bethpage NY 76 53 M 6/22 50-54 9:19.1 25:17.2 8:09/M
57 Noyes Harrigan Seaford NY 497 60 M 1/3 60-64 9:23.4 25:21.4 8:11/M
58 Michael Broderick Hicksville NY 15 48 M 4/7 45-49 9:28.0 25:26.1 8:12/M
59 Kerry Brown Merrick NY 518 41 F 1/8 40-44 5:27.1 25:33.8 8:15/M
60 John La Manna Oceanside NY 38 53 M 7/22 50-54 9:42.5 25:40.6 8:17/M
61 Elizabeth Mangione Massapequa NY 52 28 F 1/7 25-29 5:44.1 25:50.9 8:20/M
62 Michael Turkovich Ronkonkoma NY 498 50 M 8/22 50-54 9:55.1 25:53.2 8:21/M
63 Lynne Cerullo Hicksville NY 103 29 F 2/7 25-29 5:50.6 25:57.3 8:22/M
64 David Friedman Wantagh NY 528 51 M 9/22 50-54 10:01.7 25:59.7 8:23/M
65 Brandon Dorman Jericho NY 104 18 M 4/4 16-19 10:02.0 26:00.1 8:23/M
66 Nicole Gregory Glen Cove NY 473 39 F 2/15 35-39 6:08.6 26:15.3 8:28/M
67 Kieran Barrett Snyder Merrick NY 59 16 F 3/8 16-19 6:32.0 26:38.8 8:35/M
68 Richard Barrett-Snyder Merrick NY 60 45 M 5/7 45-49 10:41.6 26:39.6 8:36/M
69 Daniel Dmuchowski Bethpage NY 74 15 M 4/6 13-15 10:53.9 26:51.9 8:40/M
70 Brandon Barreres Plainview NY 40 32 M 6/9 30-34 10:55.6 26:53.6 8:40/M
71 Kevin McElroy Merrick NY 72 39 M 5/6 35-39 11:07.4 27:05.4 8:44/M
72 Albert O'Rourke East Meadow NY 29 61 M 2/3 60-64 11:11.1 27:09.2 8:45/M
73 Allison Segal Merrick NY 101 15 F 5/7 13-15 7:04.7 27:11.4 8:46/M
74 Mary Dmuchowski Bethpage NY 75 17 F 4/8 16-19 7:05.1 27:11.8 8:46/M
75 Amanda Kane Roslyn NY 479 39 F 3/15 35-39 7:09.5 27:16.2 8:48/M
76 Brad Tracey Floral Park NY 82 51 M 10/22 50-54 11:22.1 27:20.1 8:49/M
77 Anne Broderick Hicksville NY 16 46 F 1/11 45-49 7:15.1 27:21.8 8:49/M
78 Sydna Blumberg Port Washington NY 85 49 F 2/11 45-49 7:16.3 27:23.0 8:50/M
79 Robert Mayer Little Neck NY 111 53 M 11/22 50-54 11:39.8 27:37.9 8:55/M
80 Jeffrey Rosenberg Westbury NY 58 51 M 12/22 50-54 11:53.8 27:51.8 8:59/M
81 Shannon Wright Rocky Point NY 542 28 F 3/7 25-29 7:49.4 27:56.2 9:01/M
82 Julia Porcelli Massapequa NY 533 20 F 2/2 20-24 7:49.5 27:56.2 9:01/M
83 John Rossi Merrick NY 92 55 M 6/11 55-59 12:00.3 27:58.3 9:01/M
84 Florentina McGrath Bellmore NY 463 17 F 5/8 16-19 7:57.4 28:04.2 9:03/M
85 James Casey West Babylon NY 61 50 M 13/22 50-54 12:09.4 28:07.4 9:04/M
86 Antonio Patino Seaford NY 537 69 M 2/6 65-69 12:18.1 28:16.1 9:07/M
87 Cindy Lau Hicksville NY 525 18 F 6/8 16-19 8:11.7 28:18.4 9:08/M
88 Tara Miller Manhasset NY 8 38 F 4/15 35-39 8:12.2 28:18.9 9:08/M
89 Roberta Leventhal Roslyn NY 534 61 F 1/4 60-64 8:31.6 28:38.3 9:14/M
90 Kristina Habermann Garden City NY 530 37 F 5/15 35-39 8:34.8 28:41.5 9:15/M
91 Brian De Masters Fresh Meadows NY 56 53 M 14/22 50-54 12:52.0 28:50.0 9:18/M
92 Michele Rach Massapequa NY 540 37 F 6/15 35-39 8:45.5 28:52.2 9:19/M
93 Drew McLaughlin Bellmore NY 493 13 M 5/6 13-15 12:54.9 28:53.0 9:19/M
94 Allen Cheong Baldwin NY 514 55 M 7/11 55-59 13:07.8 29:05.8 9:23/M
95 Lukas Sicllo West Babylon NY 51 31 M 7/9 30-34 13:12.0 29:10.0 9:25/M
96 Lisa McElroy Merrick NY 71 40 F 2/8 40-44 9:04.1 29:10.8 9:25/M
97 Pauline Schachner Malverne NY 64 50 F 3/9 50-54 9:14.4 29:21.1 9:28/M
98 Mike Ogazon Garden City NY 26 71 M 2/4 70-99 13:32.0 29:30.0 9:31/M
99 Jack Jacobs Sea Cliff NY 472 72 M 3/4 70-99 13:34.6 29:32.7 9:32/M
100 Kelsey Raschke West Islip NY 62 18 F 7/8 16-19 9:27.0 29:33.7 9:32/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Total Time Pace
101 Alison Salas Rockville Centre NY 491 35 F 7/15 35-39 9:30.6 29:37.3 9:33/M
102 David Philippi Cambria Heights NY 464 57 M 8/11 55-59 13:42.2 29:40.3 9:34/M
103 Isabel Deleon Westbury NY 470 10 F 2/5 0-12 9:50.5 29:57.2 9:40/M
104 Rachel Sumerson East Rockaway NY 78 37 F 8/15 35-39 9:54.3 30:01.0 9:41/M
105 Timothy Droge Merrick NY 105 57 M 9/11 55-59 14:08.2 30:06.2 9:43/M
106 Mary Tercynski Williston Park NY 17 40 F 3/8 40-44 10:08.7 30:15.4 9:45/M
107 Robert McIntyre Baldwin NY 4 53 M 15/22 50-54 14:27.4 30:25.5 9:49/M
108 Alaine Caccavallo Floral Park NY 80 31 F 2/5 30-34 10:19.3 30:26.1 9:49/M
109 Nathaniel Worthman East Meadow NY 90 13 M 6/6 13-15 14:35.3 30:33.3 9:51/M
110 Michelle Vanorden Wantagh NY 55 39 F 9/15 35-39 10:29.8 30:36.6 9:52/M
111 Bruce Worthman East Meadow NY 87 42 M 7/9 40-44 14:41.7 30:39.7 9:53/M
112 Bob McGovern Lynbrook NY 510 67 M 3/6 65-69 14:42.8 30:40.8 9:54/M
113 James Gallagher Garden City NY 114 57 M 10/11 55-59 14:48.8 30:46.8 9:55/M
114 Geraldine Maudsley Franklin Square NY 12 51 F 4/9 50-54 10:41.3 30:48.0 9:56/M
115 Janet Tucker Baldwin NY 513 49 F 3/11 45-49 10:44.4 30:51.2 9:57/M
116 Ilene Sierra Levittown NY 549 33 F 3/5 30-34 10:55.2 31:01.9 10:00/M
117 Mary Smith Shoreham NY 46 55 F 1/4 55-59 10:57.0 31:03.7 10:01/M
118 Katie Couch Medford NY 541 26 F 4/7 25-29 11:12.3 31:19.0 10:06/M
119 Nicholas Shmorhun Merrick NY 108 35 M 6/6 35-39 15:21.8 31:19.8 10:06/M
120 Timothy Godan Wantagh NY 553 34 M 8/9 30-34 15:29.9 31:28.0 10:09/M
121 David Williams Melville NY 49 50 M 16/22 50-54 15:30.4 31:28.4 10:09/M
122 Steve Gerson East Meadow NY 492 54 M 17/22 50-54 15:31.1 31:29.1 10:09/M
123 Joanna Springall Huntington Station NY 478 15 F 6/7 13-15 11:23.5 31:30.2 10:10/M
124 Patti Drake Lynbrook NY 37 61 F 2/4 60-64 11:27.0 31:33.8 10:11/M
125 Paul Kosiba Westbury NY 20 52 M 18/22 50-54 15:39.6 31:37.6 10:12/M
126 Donald Claxton Freeport NY 509 54 M 19/22 50-54 15:40.2 31:38.3 10:12/M
127 Aidan McLaughlin Bellmore NY 495 9 M 1/2 0-12 15:41.4 31:39.4 10:13/M
128 Claire Ong Westbury NY 73 49 F 4/11 45-49 11:34.5 31:41.2 10:13/M
129 Robert Shaller Little Neck NY 113 51 M 20/22 50-54 15:47.6 31:45.6 10:15/M
130 Carol Drollinger Glen Cove NY 18 48 F 5/11 45-49 11:40.6 31:47.4 10:15/M
131 Joan Gonzalez Carle Place NY 97 47 F 6/11 45-49 11:46.2 31:52.9 10:17/M
132 Marie Zeller Seaford NY 68 42 F 4/8 40-44 11:52.2 31:58.9 10:19/M
133 Joseph Yonda Mineola NY 546 61 M 3/3 60-64 16:16.2 32:14.2 10:24/M
134 Natalie Pekoff Bellmore NY 44 11 F 3/5 0-12 12:08.6 32:15.3 10:24/M
135 Robert Renna Patchogue NY 496 55 M 11/11 55-59 16:18.5 32:16.5 10:25/M
136 Brian Dobkin New Hyde Park NY 511 46 M 6/7 45-49 16:21.4 32:19.4 10:25/M
137 Robin Zelman Roslyn NY 91 25 F 5/7 25-29 12:13.6 32:20.3 10:26/M
138 Christopher Hunt Farmingdale NY 481 43 M 8/9 40-44 16:22.9 32:21.0 10:26/M
139 Fran Dowling Baldwin NY 467 58 F 2/4 55-59 12:15.8 32:22.5 10:26/M
140 Frederick Smith Hempstead NY 483 68 M 4/6 65-69 16:44.9 32:43.0 10:33/M
141 Michelle Molloy Lindenhurst NY 33 45 F 7/11 45-49 12:44.3 32:51.0 10:36/M
142 Chris Martino Deer Park NY 34 42 M 9/9 40-44 16:53.5 32:51.5 10:36/M
143 Jonathan McGuire Ireland 552 20 M 4/4 20-24 16:55.2 32:53.3 10:36/M
144 Pamela Weess Great Neck NY 551 54 F 5/9 50-54 12:48.3 32:55.0 10:37/M
145 Nancy Reagan Bay Shore NY 48 47 F 8/11 45-49 13:08.3 33:15.0 10:44/M
146 Sal Fastuca Syosset NY 544 53 M 21/22 50-54 17:21.1 33:19.1 10:45/M
147 Paul Fetscher Long Beach NY 116 66 M 5/6 65-69 17:28.6 33:26.6 10:47/M
148 Nancy Fastuca Syosset NY 543 53 F 6/9 50-54 13:24.4 33:31.1 10:49/M
149 Claire Blumberg Port Washington NY 83 10 F 4/5 0-12 13:32.5 33:39.2 10:51/M
150 Hannah Blumberg Port Washington NY 84 17 F 8/8 16-19 13:33.3 33:40.0 10:52/M
151 Jennifer Boston Westbury NY 6 40 F 5/8 40-44 13:51.9 33:58.6 10:57/M
152 Lorraine Geyer Bellmore NY 7 47 F 9/11 45-49 14:09.3 34:16.0 11:03/M
153 Nicole Deleon Westbury NY 469 38 F 10/15 35-39 14:12.1 34:18.8 11:04/M
154 Jacqueline Fagan Long Beach NY 21 45 F 10/11 45-49 14:12.8 34:19.5 11:04/M
155 Marie Achatz Massapequa NY 532 55 F 3/4 55-59 14:22.5 34:29.2 11:07/M
156 Tiffany Chaffee Rockville Centre NY 93 38 F 11/15 35-39 14:32.9 34:39.6 11:11/M
157 Heather Marsh West Babylon NY 19 26 F 6/7 25-29 14:37.9 34:44.6 11:12/M
158 Yuwana Landau Merrick NY 41 56 F 4/4 55-59 14:44.0 34:50.8 11:14/M
159 Steve Locurcio Rockville Centre NY 110 45 M 7/7 45-49 19:14.7 35:12.7 11:21/M
160 Lynette Geyer Wantagh NY 488 37 F 12/15 35-39 15:07.5 35:14.2 11:22/M
161 William Montero Oakland Gardens NY 487 54 M 22/22 50-54 19:18.3 35:16.4 11:23/M
162 Mary Ellen Lyons Massapequa Park NY 67 48 F 11/11 45-49 15:23.1 35:29.8 11:27/M
163 Jerri Walker Bethpage NY 25 43 F 6/8 40-44 15:31.0 35:37.7 11:29/M
164 Joy Shames Westbury NY 31 52 F 7/9 50-54 15:40.9 35:47.6 11:33/M
165 Sandy Worthman East Meadow NY 88 10 F 5/5 0-12 16:06.5 36:13.2 11:41/M
166 Kathy Worthman East Meadow NY 89 43 F 7/8 40-44 16:08.0 36:14.7 11:41/M
167 Meredith Cardenas Weis Uniondale NY 519 34 F 4/5 30-34 16:12.2 36:19.0 11:43/M
168 Cindy Herrera Levittown NY 95 38 F 13/15 35-39 16:13.2 36:20.0 11:43/M
169 Sarah Weydig Westbury NY 63 36 F 14/15 35-39 16:31.2 36:38.0 11:49/M
170 Kelly Belliicci Huntington Station NY 477 15 F 7/7 13-15 16:59.2 37:06.0 11:58/M
171 Paula Groothuis Albertson NY 102 63 F 3/4 60-64 17:06.2 37:13.0 12:00/M
172 Tom Molloy Cold Spring Harbor NY 94 69 M 6/6 65-69 21:34.9 37:33.0 12:07/M
173 Adam Lindner West Babylon NY 500 10 M 2/2 0-12 21:53.9 37:52.0 12:13/M
174 Gail Boyd Eastport NY 550 61 F 4/4 60-64 17:51.2 37:58.0 12:15/M
175 Bonnie Elias Westbury NY 522 38 F 15/15 35-39 19:19.2 39:26.0 12:43/M
176 Jeanne De Masters Fresh Meadows NY 57 54 F 8/9 50-54 21:59.2 42:06.0 13:35/M
177 Jennifer Bauber Old Bethpage NY 54 40 F 8/8 40-44 22:51.2 42:58.0 13:52/M
178 George Shilling Franklin Square NY 516 74 M 4/4 70-99 27:29.9 43:28.0 14:01/M
179 Karyn Fitzpatrick Levittown NY 36 29 F 7/7 25-29 24:09.2 44:16.0 14:17/M
180 Michael Martin Levittown NY 535 31 M 9/9 30-34 28:30.9 44:29.0 14:21/M
181 Kelly Larkin Oakland Gardens NY 547 34 F 5/5 30-34 24:59.2 45:06.0 14:33/M
182 Kathleen Fitzpatrick Levittown NY 35 52 F 9/9 50-54 25:04.2 45:11.0 14:35/M