12-1-13 Steve Turkovich 5 Mile

December 01, 2013


Results By Long Island Road Runners Club http://LIRRC.org
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Div Chip Time Gun Time Pace
1 Jimmy Peck Huntington Station NY 1491 38 M 1 Top Fin 1 30:15.7 30:15.7 6:03/M
2 Terry Allen Long Beach NY 1469 43 M 1/5 40-44 1 30:31.0 30:31.0 6:06/M
3 Franklin Turcios Westbury NY 1780 21 M 1/2 20-24 1 31:38.4 31:38.4 6:20/M
4 Paul Hammond Merrick NY 1965 45 M 1/6 45-49 1 36:09.3 36:09.3 7:14/M
5 Chris Postel Valley Stream NY 1493 23 M 2/2 20-24 1 36:21.8 36:21.8 7:16/M
6 Steve Juchem Bellmore NY 1959 44 M 2/5 40-44 1 36:59.1 36:59.1 7:24/M
7 Pete Mahnken Bayside NY 1969 41 M 3/5 40-44 1 37:23.9 37:23.9 7:29/M
8 Maximillian Deleon Westbury NY 1741 10 M 1/4 0-12 1 40:16.9 40:16.9 8:03/M
9 Alexandra Okula Farmingdale NY 1958 22 F 1 Top Fin 1 40:32.2 40:32.2 8:06/M
10 Timothy Godan Babylon NY 1494 36 M 1/3 35-39 1 40:37.0 40:37.0 8:07/M
11 Isabel Deleon Westbury NY 1739 11 F 1/4 0-12 1 40:55.1 40:55.1 8:11/M
12 Lester Deleon Westbury NY 1740 38 M 2/3 35-39 1 40:55.3 40:55.3 8:11/M
13 Kevin McElroy Merrick NY 1497 41 M 4/5 40-44 1 40:56.9 40:56.9 8:11/M
14 Charlie Lynch Garden City NY 1483 57 M 1/2 55-59 1 41:01.9 41:01.9 8:12/M
15 Jonathan Santos East Elmhurst NY 1768 27 M 1/4 25-29 1 41:28.4 41:28.4 8:18/M
16 Kevin Wizbicki East Meadow NY 1960 53 M 1/3 50-54 1 41:38.0 41:38.0 8:20/M
17 Erica Summer Floral Park NY 1957 42 F 1/5 40-44 1 41:39.6 41:39.6 8:20/M
18 Andrea Nurko Astoria NY 1769 29 F 1/3 25-29 1 41:42.3 41:42.3 8:20/M
19 Kevin Kleiman Merrick NY 1968 26 M 2/4 25-29 1 41:57.5 41:57.5 8:23/M
20 Nicholas Robertson Floral Park NY 1964 7 M 2/4 0-12 1 42:47.7 42:47.7 8:33/M
21 Michael Broderick Hicksville NY 1487 49 M 2/6 45-49 1 42:50.1 42:50.1 8:34/M
22 Drew Demasters Westbury NY 1779 59 M 2/2 55-59 1 43:10.8 43:10.8 8:38/M
23 Breda Connolly Westbury NY 1800 44 F 2/5 40-44 1 43:28.1 43:28.1 8:42/M
24 Warren Steinert Wading River NY 1745 69 M 1/4 65-69 1 43:40.8 43:40.8 8:44/M
25 Nicholas Turkovich Levittown NY 1492 33 M 1/1 30-34 1 43:45.1 43:45.1 8:45/M
26 Ellen Perchinelli Long Beach NY 1485 52 F 1/1 50-54 1 44:09.1 44:09.1 8:50/M
27 Anne Broderick Hicksville NY 1488 48 F 1/5 45-49 1 44:13.3 44:13.3 8:51/M
28 Anthony Perchinelli Long Beach NY 1486 12 M 3/4 0-12 1 44:16.0 44:16.0 8:51/M
29 Peter Bratisax Ronkonkoma NY 1765 28 M 3/4 25-29 1 45:03.2 45:03.2 9:01/M
30 Ken Johnson Merrick NY 1500 45 M 3/6 45-49 1 45:20.2 45:20.2 9:04/M
31 Suanne Kowal-Connelly Baldwin NY 1496 56 F 1/1 55-59 1 47:32.9 47:32.9 9:30/M
32 Kou Su Floral Park NY 1778 44 M 5/5 40-44 1 49:04.5 49:04.5 9:49/M
33 Tara Healey East Meadow NY 1963 31 F 1/4 30-34 1 49:50.5 49:50.5 9:58/M
34 Joey Arken Roslyn Heights NY 1482 51 M 2/3 50-54 1 50:02.0 50:02.0 10:00/M
35 Andreea Gray Valley Stream NY 1498 34 F 2/4 30-34 1 50:27.3 50:27.3 10:05/M
36 Brian Albert Massapequa NY 1961 47 M 4/6 45-49 1 50:40.1 50:40.1 10:08/M
37 Edmund Graham Merrick NY 1743 46 M 5/6 45-49 1 51:57.2 51:57.2 10:23/M
38 Marisa Simone Westbury NY 1746 11 F 2/4 0-12 1 53:38.2 53:38.2 10:44/M
39 George Brown Jamaica NY 1785 51 M 3/3 50-54 1 54:03.8 54:03.8 10:49/M
40 Barbara Johnson Merrick NY 1499 37 F 1/4 35-39 1 54:06.7 54:06.7 10:49/M
41 Sarah Weydig Westbury NY 1477 38 F 2/4 35-39 1 54:47.0 54:47.0 10:57/M
42 Lulette Infante Westbury NY 1770 39 F 3/4 35-39 1 54:47.1 54:47.1 10:57/M
43 Katya Cobham Westbury NY 1782 46 F 2/5 45-49 1 54:57.9 54:57.9 10:59/M
44 Tracy Healey East Meadow NY 1962 25 F 2/3 25-29 1 55:33.6 55:33.6 11:07/M
45 Frederick Smith Hempstead NY 1495 69 M 2/4 65-69 1 56:06.7 56:06.7 11:13/M
46 Alan Stern Woodmere NY 1797 79 M 1/1 75-79 1 56:15.1 56:15.1 11:15/M
47 Paul Ginocchio Lynbrook NY 1473 37 M 3/3 35-39 1 56:18.0 56:18.0 11:16/M
48 Danielle Servider Westbury NY 1775 44 F 3/5 40-44 1 57:21.7 57:21.7 11:28/M
49 Carrie Saragussi East Meadow NY 1470 39 F 4/4 35-39 1 59:10.3 59:10.3 11:50/M
50 Anne Koke East Northport NY 1973 26 F 3/3 25-29 1 59:46.7 59:46.7 11:57/M
51 Paula Groothuis Albertson NY 1481 64 F 1/2 60-64 1 59:47.6 59:47.6 11:57/M
52 Julie Eckert Levittown NY 1766 43 F 4/5 40-44 1 59:49.8 59:49.8 11:58/M
53 Lindsey Calderon Westbury NY 1489 21 F 1/2 20-24 1 1:00:44.9 1:00:44.9 12:09/M
54 Jean Giuando Westbury NY 1490 31 F 3/4 30-34 1 1:00:45.3 1:00:45.3 12:09/M
55 Nicholas Turkovich Kingston PA 1972 70 M 1/1 70-74 1 1:00:50.1 1:00:50.1 12:10/M
56 Elsie Turkovich Stamford CT 1970 22 F 2/2 20-24 1 1:00:50.7 1:00:50.7 12:10/M
57 Griselda Turkovich Kingston PA 1971 61 F 2/2 60-64 1 1:00:51.0 1:00:51.0 12:10/M
58 Maria Babbitt Astoria NY 1784 47 F 3/5 45-49 1 1:02:25.7 1:02:25.7 12:29/M
59 Margie Cerasoli Astoria NY 1783 47 F 4/5 45-49 1 1:02:25.9 1:02:25.9 12:29/M
60 Brendan Sullivan Westbury NY 1798 10 M 4/4 0-12 1 1:02:53.5 1:02:53.5 12:35/M
61 Dennis Ringel East Meadow NY 1966 68 M 3/4 65-69 1 1:03:28.5 1:03:28.5 12:42/M
62 Laura Sullivan Williston Park NY 1799 43 F 5/5 40-44 1 1:03:44.8 1:03:44.8 12:45/M
63 Ida Graham Merrick NY 1742 68 F 1/1 65-69 1 1:04:43.6 1:04:43.6 12:57/M
64 Andrew Narducci Ronkonkoma NY 1761 28 M 4/4 25-29 1 1:09:08.7 1:09:08.7 13:50/M
65 Michelle Turkovich Stony Brook NY 1763 19 F 1/1 16-19 1 1:09:11.1 1:09:11.1 13:50/M
66 Beth Leary Hicksville NY 1476 32 F 4/4 30-34 1 1:12:50.0 1:12:50.0 14:34/M
67 Toni Ann Servider Westbury NY 1776 11 F 3/4 0-12 1 1:13:03.0 1:13:03.0 14:37/M
68 Richard Cahn Brooklyn NY 1744 65 M 4/4 65-69 PC 1:15:02.5 1:15:02.5 15:00/M
69 Mackenzie Bauman Westbury NY 1795 11 F 4/4 0-12 1 1:15:20.0 1:15:20.0 15:04/M
70 Jim Bauman Westbury NY 1794 47 M 6/6 45-49 1 1:15:36.4 1:15:36.4 15:07/M
71 Martha Bauman Westbury NY 1796 46 F 5/5 45-49 1 1:15:36.6 1:15:36.6 15:07/M