Baldwin Pumpkin 5K Run

Age Group Results

October 29, 2011


Timing by: Long Island Road Runners Club - http://LIRRC.org

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Susan Casey East Rockaway NY

19

32

10

22:53.8

7:23/M

 

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Jonathan Davis Hempstead NY

106

30

1

19:29.4

6:17/M

 

Male 15 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Devon Marmorale East Norwich NY

59

11

40

29:22.2

9:28/M

2

Terrance Cameron Oyster Bay NY

16

11

41

29:27.1

9:30/M

 

Female 16 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Brittany Culotta Baldwin NY

26

19

64

34:44.4

11:12/M

 

Female 20 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Jillian Dizon Baldwin NY

40

23

24

25:59.1

8:23/M

2

Sarah Sjoberg Valley Stream NY

92

23

37

28:41.2

9:15/M

3

Laura Defrancisci Bellmore NY

31

20

80

41:46.0

13:28/M

 

Female 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Jennifer McCracken Wappingers Falls NY

61

28

26

26:47.2

8:38/M

2

Nicole Argent Island Park NY

4

27

49

30:48.4

9:56/M

3

Bianca Lupo Baldwin NY

104

25

51

31:06.0

10:02/M

 

Male 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Ryan Demers Lynbrook NY

33

27

18

24:30.3

7:54/M

2

Andrew Carlo Lindenhurst NY

123

25

83

42:59.4

13:52/M

 

Female 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Katrina Borruso Brooklyn NY

13

33

59

32:57.4

10:38/M

2

Rinatta Boulos Baldwin NY

115

33

78

41:06.0

13:15/M

3

Renata Di Battista Amityville NY

37

30

81

41:46.2

13:28/M

 

Male 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Kevin Weinisch Wading River NY

98

31

8

22:49.2

7:22/M

2

Brian Morreale Alexandria VA

73

31

12

23:30.8

7:35/M

3

Tom Sjoberg Valley Stream NY

91

30

47

30:10.1

9:44/M

 

Female 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Julia Hegner Wantagh NY

114

38

30

27:38.4

8:55/M

2

Lucie Bloom Merrick NY

10

35

36

28:37.9

9:14/M

3

Roxanne Conlon

112

38

45

29:58.7

9:40/M

 

Male 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Sal Damico Valley Stream NY

107

35

7

22:21.7

7:13/M

2

Robert Rostron Long Beach NY

108

39

16

24:26.0

7:53/M

3

Kevin Volk

120

37

29

27:29.9

8:52/M

 

Female 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Christine Dalessandro Baldwin NY

28

40

21

25:15.9

8:09/M

2

Christine Shields Merrick NY

90

40

23

25:54.5

8:21/M

3

Barbara Gerriere Baldwin NY

133

43

46

30:05.0

9:42/M

 

Male 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Terry Allen Long Beach NY

105

41

2

19:34.4

6:19/M

2

Rob Devinney Long Beach NY

36

40

4

21:19.6

6:53/M

3

Eric Paras East Rockaway NY

76

42

19

24:34.4

7:55/M

 

Female 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Maura Spar Oceanside NY

93

49

17

24:27.6

7:53/M

2

Eva Casale Glen Cove NY

18

46

33

28:07.5

9:04/M

3

Bethany Cecere Baldwin NY

20

46

75

38:47.7

12:31/M

 

Male 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Mark Younker Valley Stream NY

111

49

3

20:40.0

6:40/M

2

Wai Law Bethpage NY

130

45

6

21:58.0

7:05/M

3

Richard Cameron Oyster Bay NY

15

49

9

22:52.2

7:23/M

 

Female 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Kyle Rose-Louder Freeport NY

110

50

27

26:48.0

8:39/M

2

Jane Blackburn Long Beach NY

9

53

35

28:25.2

9:10/M

 

Male 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Rick Secor Ronkonkoma NY

89

50

5

21:45.4

7:01/M

2

Joseph Pellzar Garden City NY

109

53

11

23:21.0

7:32/M

3

Marty Schimmele Massapequa NY

87

50

13

23:43.1

7:39/M

 

Female 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Jodi Brodsky Atlantic Beach NY

131

56

22

25:33.6

8:15/M

2

Barbara La Grassa Baldwin NY

125

59

50

31:05.1

10:02/M

3

Marie Achatz Massapequa NY

119

55

67

36:00.0

11:37/M

 

Male 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Warren Wergeles East Meadow NY

100

57

20

24:56.6

8:03/M

2

Gerald Snell

127

59

32

27:51.7

8:59/M

3

Robert Genovese Baldwin NY

45

58

38

28:45.2

9:16/M

 

Female 60 to 64

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Judy Cutaia Port Washington NY

27

60

42

29:50.5

9:37/M

 

Male 60 to 64

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Glenn Morse

136

62

14

23:59.0

7:44/M

2

Jeff Lange Oceanside NY

118

64

55

32:16.9

10:25/M

3

Richard Cahn Brooklyn NY

14

63

85

47:42.6

15:23/M

 

Male 65 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Anthony Cottone Saint James NY

25

69

58

32:49.9

10:35/M

2

Tom Molloy Cold Spring Harbor NY

72

69

72

38:07.4

12:18/M

 

Male 70 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Martin Schwartz Wantagh NY

88

73

57

32:34.4

10:30/M