Summer Series May 26th 2010 5K Race Division
Overall Finish List
May 26, 2010
Long Island Road Runners Club
Place Name City Bib No Age Age Group Time Pace Time Back
1 David Thompson Point Lookout NY 622 24 ***/4 M 20-24 19:23.5 6:15/M
2 Tim Primrose 669 28 1/8 M 25-29 19:31.7 6:18/M 0:08.2
3 William Sullivan 295 54 1/16 M 50-54 19:39.3 6:20/M 0:15.8
4 Jon Wallach Levittown NY 291 53 2/16 M 50-54 20:00.1 6:27/M 0:36.6
5 Brian Crowley 676 36 1/4 M 35-39 20:00.3 6:27/M 0:36.8
6 Pedraiq Primrose 641 30 1/10 M 30-34 20:53.3 6:44/M 1:29.8
7 Grant Radtke East Meadow NY 634 54 3/16 M 50-54 21:02.3 6:47/M 1:38.8
8 Jonathan Goldman 647 19 1/2 M 16-19 21:19.4 6:53/M 1:55.9
9 Joshua Goldman 648 22 1/4 M 20-24 21:52.2 7:03/M 2:28.7
10 Hector Jaramillo Baldwin NY 241 39 2/4 M 35-39 22:03.2 7:07/M 2:39.7
11 Andrew Lupu 635 48 1/8 M 45-49 22:10.6 7:09/M 2:47.1
12 Wilfred Gutterrez 628 51 4/16 M 50-54 22:13.0 7:10/M 2:49.5
13 Brendan Carey 247 27 2/8 M 25-29 22:15.5 7:11/M 2:52.0
14 Cassandra Kasparian Flushing NY 239 32 ***/6 F 30-34 22:20.3 7:12/M
15 Christopher Kirejczyk Albertson NY 281 51 5/16 M 50-54 22:30.5 7:15/M 3:07.0
16 Fernando Mendoza 667 29 3/8 M 25-29 22:34.2 7:17/M 3:10.7
17 Helen Primrose 670 31 2/6 F 30-34 22:35.7 7:17/M 0:15.3
18 Patrick Diskin Mineola NY 263 54 6/16 M 50-54 22:39.6 7:18/M 3:16.1
19 Scott Brennan East Meadow NY 651 49 2/8 M 45-49 23:04.6 7:26/M 3:41.1
20 Adam Fisher 629 32 3/10 M 30-34 23:06.8 7:27/M 3:43.3
21 Joseph Materazo 246 46 3/8 M 45-49 23:18.4 7:31/M 3:54.9
22 Lisa Thomson Farmingdale NY 309 27 1/12 F 25-29 23:21.6 7:32/M 1:01.3
23 Ben Walden Centerport NY 642 42 1/6 M 40-44 23:23.3 7:33/M 3:59.8
24 Victor Hambarsoumiam 301 30 4/10 M 30-34 23:34.2 7:36/M 4:10.7
25 David Frisone New Hyde Park NY 268 65 1/5 M 65-69 23:34.5 7:36/M 4:11.0
26 Marty Schimmele Massapequa NY 315 49 4/8 M 45-49 23:37.7 7:37/M 4:14.2
27 Michael Higgins Mineola NY 673 54 7/16 M 50-54 23:39.1 7:38/M 4:15.6
28 Vincent Cappadora 631 31 5/10 M 30-34 23:42.5 7:39/M 4:19.0
29 Nichole Beattie 630 24 1/6 F 20-24 23:42.5 7:39/M 1:22.1
30 Angela Fagan Bethpage NY 650 33 1/6 F 30-34 23:43.1 7:39/M 1:22.7
31 Richard Aubain Hicksville NY 645 54 8/16 M 50-54 23:43.9 7:39/M 4:20.4
32 Anthony Critelli 626 43 2/6 M 40-44 23:45.3 7:40/M 4:21.8
33 Tom Quinton 261 42 3/6 M 40-44 23:54.1 7:43/M 4:30.6
34 Suzanne Gaddis Levittown NY 260 46 1/7 F 45-49 23:58.4 7:44/M 1:38.0
35 Jennifer Riano Goez 270 36 1/5 F 35-39 23:59.2 7:44/M 1:38.9
36 George Primrose 640 34 6/10 M 30-34 24:18.5 7:50/M 4:55.0
37 Corey Grayson 275 20 2/4 M 20-24 24:21.5 7:51/M 4:58.0
38 Joe Franolich 314 40 4/6 M 40-44 24:49.0 8:00/M 5:25.5
39 John Healy Copiague NY 288 38 3/4 M 35-39 24:51.2 8:01/M 5:27.7
40 Jenney Tesoriero Westbury NY 300 39 2/5 F 35-39 25:01.2 8:04/M 2:40.9
41 John Scalzo Sunnyside NY 273 47 5/8 M 45-49 25:17.4 8:09/M 5:53.9
42 Hector Cabrera Oakland Gardens NY 266 52 9/16 M 50-54 25:21.9 8:11/M 5:58.4
43 Jeffrey Berg Rego Park NY 660 60 1/4 M 60-64 25:25.7 8:12/M 6:02.2
44 Bob Pike Levittown NY 254 66 2/5 M 65-69 25:26.1 8:12/M 6:02.6
45 Anna Lau Hicksville NY 665 48 2/7 F 45-49 25:28.8 8:13/M 3:08.5
46 Tom Brewer Mineola NY 625 55 1/4 M 55-59 25:52.9 8:21/M 6:29.4
47 Monica Enright Massapequa NY 310 47 3/7 F 45-49 25:55.6 8:22/M 3:35.2
48 Peter Weis Uniondale NY 299 34 7/10 M 30-34 26:04.1 8:25/M 6:40.6
49 Julieann Fahner Mineola NY 238 59 1/4 F 55-59 26:07.9 8:25/M 3:47.5
50 Susan Schmuck Westbury NY 283 43 1/6 F 40-44 26:14.9 8:28/M 3:54.6
51 Sue Corrie 249 49 4/7 F 45-49 26:18.3 8:29/M 3:58.0
52 Adriana Staiano East Meadow NY 265 47 5/7 F 45-49 26:29.9 8:33/M 4:09.5
53 Colbreth Povill 666 27 2/12 F 25-29 26:40.1 8:36/M 4:19.7
54 Pamela Weess Great Neck NY 255 51 1/5 F 50-54 26:46.5 8:38/M 4:26.1
55 Steve Dobkin Hicksville NY 290 54 10/16 M 50-54 26:50.0 8:39/M 7:26.5
56 Lisa Ostuni Oyster Bay NY 302 32 2/6 F 30-34 26:53.8 8:40/M 4:33.5
57 Anthony Zuclich East Northport NY 286 38 4/4 M 35-39 27:12.7 8:46/M 7:49.2
58 Fred Freutel 637 59 2/4 M 55-59 27:13.3 8:47/M 7:49.8
59 John Miller West Islip NY 282 47 6/8 M 45-49 27:13.9 8:47/M 7:50.4
60 Joanne Dobkin Hicksville NY 289 44 2/6 F 40-44 27:17.6 8:48/M 4:57.2
61 Jason Noone Garden City NY 236 33 8/10 M 30-34 27:33.2 8:53/M 8:09.7
62 Joseph Salow 280 63 2/4 M 60-64 27:37.3 8:55/M 8:13.8
63 Arthur Sorenson Long Beach NY 652 49 7/8 M 45-49 27:51.2 8:59/M 8:27.7
64 Jamie Forrest 297 16 1/2 F 16-19 28:07.5 9:04/M 5:47.1
65 Lilly Sehayek New Hyde Park NY 661 43 3/6 F 40-44 28:11.4 9:05/M 5:51.0
66 James Ferguson East Meadow NY 274 56 3/4 M 55-59 28:23.1 9:09/M 8:59.6
67 Ben Milone 668 61 3/4 M 60-64 28:27.1 9:11/M 9:03.6
68 Courtney Costello Oakdale NY 308 28 3/12 F 25-29 28:34.0 9:13/M 6:13.6
69 Marie Brewer Mineola NY 624 55 2/4 F 55-59 28:40.7 9:15/M 6:20.3
70 Greg Lewsza 672 25 4/8 M 25-29 29:11.6 9:25/M 9:48.1
71 Vincent Delcid Oakland Gardens NY 250 54 11/16 M 50-54 29:12.3 9:25/M 9:48.8
72 Cindy Lau Hicksville NY 664 15 1/1 F 13-15 29:12.4 9:25/M 6:52.0
73 Hudson Kaylie 313 10 1/3 M 0-12 29:12.7 9:25/M 9:49.2
74 Christina Nardone Oakdale NY 671 30 3/6 F 30-34 29:14.6 9:26/M 6:54.2
75 Daniel Andrade 278 12 2/3 M 0-12 29:14.8 9:26/M 9:51.3
76 Gabriela Andrade 277 11 1/1 F 0-12 29:18.9 9:27/M 6:58.6
77 Melissa Wagner 251 29 4/12 F 25-29 29:23.1 9:29/M 7:02.8
78 John Lamanna Oceanside NY 245 51 12/16 M 50-54 29:30.7 9:31/M 10:07.2
79 Suzanne Sideris 304 46 6/7 F 45-49 29:32.4 9:32/M 7:12.0
80 Sean Kastner Farmingdale NY 663 33 9/10 M 30-34 29:40.8 9:34/M 10:17.3
81 Peter Montalbano Merrick NY 649 44 5/6 M 40-44 29:41.5 9:35/M 10:18.0
82 Christine Engasser Mastic NY 271 29 5/12 F 25-29 29:49.8 9:37/M 7:29.4
83 Donald Claxton 276 52 13/16 M 50-54 30:06.0 9:43/M 10:42.5
84 Bruce Zimmerman Merrick NY 643 63 4/4 M 60-64 30:11.7 9:44/M 10:48.2
85 Rodger Muschett 306 42 6/6 M 40-44 30:16.1 9:46/M 10:52.6
86 Amanda Thompson Point Lookout NY 623 23 2/6 F 20-24 30:17.7 9:46/M 7:57.3
87 David Philippi Cambria Heights NY 234 54 14/16 M 50-54 30:22.8 9:48/M 10:59.3
88 Robert McIntyre Baldwin NY 654 50 15/16 M 50-54 30:37.7 9:53/M 11:14.2
89 Ryan Schnupp 287 26 5/8 M 25-29 30:52.3 9:57/M 11:28.8
90 Christine Lee Astoria NY 292 36 3/5 F 35-39 30:57.9 9:59/M 8:37.6
91 Bill Sherman 674 54 16/16 M 50-54 31:23.2 10:07/M 11:59.7
92 Frederick Smith Hempstead NY 253 65 3/5 M 65-69 31:23.7 10:07/M 12:00.2
93 Joe Guardino Williston Park NY 235 70 1/2 M 70-99 31:39.8 10:13/M 12:16.3
94 Diane Delissio Amityville NY 269 44 4/6 F 40-44 31:50.5 10:16/M 9:30.1
95 Warren Drezen Massapequa NY 639 57 4/4 M 55-59 31:50.8 10:16/M 12:27.3
96 Mary Bizelia Massapequa NY 658 52 2/5 F 50-54 31:57.7 10:18/M 9:37.3
97 Bridgett McCann Wantagh NY 262 36 4/5 F 35-39 32:23.5 10:27/M 10:03.1
98 Kathy Sherman 675 54 3/5 F 50-54 32:27.1 10:28/M 10:06.8
99 William Sullivan 296 26 6/8 M 25-29 32:28.4 10:28/M 13:04.9
100 Michael Harpaul 662 29 7/8 M 25-29 32:42.9 10:33/M 13:19.4
101 Jason Hugues Middle Island NY 307 29 8/8 M 25-29 33:05.3 10:40/M 13:41.8
102 Rochelle Holden Westbury NY 258 56 3/4 F 55-59 33:06.8 10:41/M 10:46.5
103 Travis Brennen 257 24 3/4 M 20-24 33:12.6 10:43/M 13:49.1
104 Dana Holden 256 23 3/6 F 20-24 33:13.3 10:43/M 10:52.9
105 Marie Wright Merrick NY 621 52 4/5 F 50-54 33:32.0 10:49/M 11:11.6
106 Richard Lucian Cold Spring Harbor 248 69 4/5 M 65-69 34:09.9 11:01/M 14:46.4
107 Sarah Emmel 653 28 6/12 F 25-29 34:18.6 11:04/M 11:58.2
108 Amanda Kremberg Merrick NY 659 23 4/6 F 20-24 34:36.2 11:10/M 12:15.8
109 Meredith Cardenas Weis 298 32 4/6 F 30-34 35:05.5 11:19/M 12:45.1
110 Kip Curlin Rockville Centre N 677 49 8/8 M 45-49 35:19.5 11:24/M 15:56.0
111 Lorraine Geyer Bellmore NY 285 45 7/7 F 45-49 35:56.9 11:35/M 13:36.5
112 Linda Fairgrieve Mineola NY 264 56 4/4 F 55-59 36:32.9 11:47/M 14:12.6
113 Michelle Stampfli New Hyde Park NY 312 39 5/5 F 35-39 37:15.6 12:01/M 14:55.2
114 John Stampfli New Hyde Park NY 311 12 3/3 M 0-12 37:15.7 12:01/M 17:52.2
115 Yolanda Carballo Roosevelt NY 243 26 7/12 F 25-29 37:17.3 12:02/M 14:57.0
116 Michael Smith Freeport NY 244 24 4/4 M 20-24 37:17.7 12:02/M 17:54.2
117 Madeline Phelan 633 51 5/5 F 50-54 37:36.4 12:08/M 15:16.0
118 Pamela Phelan 632 28 8/12 F 25-29 37:44.1 12:10/M 15:23.8
119 Erika Sima Bellmore NY 636 31 5/6 F 30-34 37:53.5 12:13/M 15:33.1
120 Sidney Espana East Meadow NY 272 34 10/10 M 30-34 37:53.6 12:13/M 18:30.1
121 Kelly Skrapits 252 24 5/6 F 20-24 38:05.9 12:17/M 15:45.6
122 Alex Sideris 303 16 2/2 M 16-19 38:11.3 12:19/M 18:47.8
123 James Judge New Hyde Park NY 259 68 5/5 M 65-69 38:23.8 12:23/M 19:00.3
124 Jessica Hulsen 240 30 6/6 F 30-34 38:33.0 12:26/M 16:12.6
125 Jennifer Malone 627 29 9/12 F 25-29 38:34.5 12:26/M 16:14.1
126 Paula Groothuis Albertson NY 279 61 1/1 F 60-64 38:46.3 12:30/M 16:25.9
127 Erin McIntyre 656 43 5/6 F 40-44 38:47.4 12:31/M 16:27.0
128 Vanita Mathias 293 26 10/12 F 25-29 39:05.9 12:36/M 16:45.5
129 Maria Kefalas 305 19 2/2 F 16-19 39:11.2 12:38/M 16:50.8
130 Emily Bloomfield 237 28 11/12 F 25-29 39:40.7 12:48/M 17:20.4
131 Claudia Cefarell 644 43 6/6 F 40-44 39:58.7 12:54/M 17:38.3
132 Tricia Amico 678 29 12/12 F 25-29 40:18.2 13:00/M 17:57.8
133 Nazps Sunesara 294 23 6/6 F 20-24 40:28.4 13:03/M 18:08.1
134 George Shilling Franklin Square NY 242 72 2/2 M 70-99 41:10.3 13:17/M 21:46.8