Summer Series July 28, 2010

5K Race Division

Overall Finish List

July 28, 2010


Long Island Road Runners Club
    Place    Name                    City               Bib No Age       Age Group         Time      Pace     Time Back
       1    Carlos Castro                                 341   41 ***/7    M 40-44      18:21.0    5:55/M             
       2    Vincent Cappadora       Deer Park  NY         419   31   1/7    M 30-34      18:32.0    5:59/M       0:11.0
       3    Stephen Donnelly                              494   20   1/7    M 20-24      18:39.0    6:01/M       0:18.0
       4    Lyle Kirlew                                   489   35   1/7    M 35-39      18:46.0    6:03/M       0:25.0
       5    Alec Orgera                                   401   17   1/6    M 16-19      18:55.0    6:06/M       0:34.0
       6    Sean Keller                                   976   18   2/6    M 16-19      19:13.0    6:12/M       0:52.0
       7    Jean Pierre                                   324   18   3/6    M 16-19      19:42.0    6:21/M       1:21.0
       8    Michael Stuart                                348   51   1/15   M 50-54      19:45.0    6:22/M       1:24.0
       9    William C Sullivan      Uniondale  NY         486   54   2/15   M 50-54      19:49.0    6:24/M       1:28.0
      10    Sal Farruggia           Floral Park  NY       431   24   2/7    M 20-24      19:54.0    6:25/M       1:33.0
      11    Winthrop Jacobs         Jamaica  NY           345   54   3/15   M 50-54      19:55.0    6:25/M       1:34.0
      12    Robert Votruba          Garden City  NY       967   38   2/7    M 35-39      19:59.0    6:27/M       1:38.0
      13    Kathleen Callahan-Fodor                       303   43 ***/7    F 40-44      20:17.0    6:33/M             
      14    Vincent Conti                                 311   49   1/13   M 45-49      20:23.0    6:35/M       2:02.0
      15    Keion Pierre                                  487   21   3/7    M 20-24      20:45.0    6:42/M       2:24.0
      16    Wilfred Gutterrez       Westbury  NY          339   51   4/15   M 50-54      20:55.0    6:45/M       2:34.0
      17    Chris Riccardi                                417   29   1/5    M 25-29      21:03.0    6:47/M       2:42.0
      18    Priya Patel                                   314   18   1/7    F 16-19      21:04.0    6:48/M       0:47.0
      19    Arthur Vendryes                               470   42   1/7    M 40-44      21:13.0    6:51/M       2:52.0
      20    Kenneth Barsuaskas      Westbury  NY          975   33   2/7    M 30-34      21:16.0    6:52/M       2:55.0
      21    Cara Mattson                                  315   19   2/7    F 16-19      21:28.0    6:55/M       1:11.0
      22    Angela Fagan            Bethpage  NY          991   33   1/6    F 30-34      21:30.0    6:56/M       1:13.0
      23    Jason Israel            Syosset  NY           996   41   2/7    M 40-44      21:39.0    6:59/M       3:18.0
      24    Richie Delorantis       East Meadow  NY       983   55   1/5    M 55-59      21:42.0    7:00/M       3:21.0
      25    Cinthya Sandoval                              352   25   1/6    F 25-29      21:53.0    7:04/M       1:36.0
      26    David Digiovanni        Sea Cliff  NY         406   51   5/15   M 50-54      21:55.0    7:04/M       3:34.0
      27    Joseph Miller                                 421   14   1/3    M 13-15      21:58.0    7:05/M       3:37.0
      28    Corey Grayson           Hempstead  NY         488   20   4/7    M 20-24      22:00.0    7:06/M       3:39.0
      29    John Reilly             Garden City  NY       974   46   2/13   M 45-49      22:11.0    7:09/M       3:50.0
      30    Dean Hutchinson         Long Beach  NY        475   48   3/13   M 45-49      22:16.0    7:11/M       3:55.0
      31    Deirdre Rinn            Oceanside  NY         309   44   1/7    F 40-44      22:19.0    7:12/M       2:02.0
      32    Brendan Callaghan                             477   16   4/6    M 16-19      22:42.0    7:19/M       4:21.0
      33    Ira Kaplan              East Meadow  NY       340   40   3/7    M 40-44      22:44.0    7:20/M       4:23.0
      34    Peter Florey            Huntington  NY        480   51   6/15   M 50-54      22:47.0    7:21/M       4:26.0
      35    Richard Aubain          Hicksville  NY        970   54   7/15   M 50-54      22:54.0    7:23/M       4:33.0
      36    Michael Stamberg        Bellmore  NY          969   38   3/7    M 35-39      23:02.0    7:26/M       4:41.0
      37    Peter Levy                                    986   49   4/13   M 45-49      23:04.0    7:26/M       4:43.0
      38    Joshua Goldman          Bellerose  NY         993   22   5/7    M 20-24      23:08.0    7:28/M       4:47.0
      39    Peter Klann             Huntington Station    972   48   5/13   M 45-49      23:16.0    7:30/M       4:55.0
      40    Nichole Beattie                               418   24   1/3    F 20-24      23:17.0    7:31/M       3:00.0
      41    Marty Schimmele         Massapequa  NY        342   49   6/13   M 45-49      23:21.0    7:32/M       5:00.0
      42    Gary Spinello           Westbury  NY          484   51   8/15   M 50-54      23:28.0    7:34/M       5:07.0
      43    David Frisone           New Hyde Park  NY     491   65   1/8    M 65-69      23:30.0    7:35/M       5:09.0
      44    Derek Donnelly                                495   49   7/13   M 45-49      23:43.0    7:39/M       5:22.0
      45    Matthew Clark                                 423   13   2/3    M 13-15      23:50.0    7:41/M       5:29.0
      46    Anthony Riojas                                473   21   6/7    M 20-24      23:59.0    7:44/M       5:38.0
      47    Bob McVetty             Westbury  NY          321   68   2/8    M 65-69      24:01.0    7:45/M       5:40.0
      48    Jay Frangli                                   990   40   4/7    M 40-44      24:13.0    7:49/M       5:52.0
      49    Steve Capozzoli         Williston Park  NY    989   43   5/7    M 40-44      24:29.0    7:54/M       6:08.0
      50    Lauran Regan                                  985   22   2/3    F 20-24      24:44.0    7:59/M       4:27.0
      51    Richard Klennert        Seaford  NY           409   48   8/13   M 45-49      24:45.0    7:59/M       6:24.0
      52    Ray Nieves              Westbury  NY          332   52   9/15   M 50-54      24:46.0    7:59/M       6:25.0
      53    Anna Lau                Hicksville  NY        966   48   1/7    F 45-49      24:52.0    8:01/M       4:35.0
      54    Alex Isreal                                   997   14   3/3    M 13-15      24:52.0    8:01/M       6:31.0
      55    Peter Weis              Uniondale  NY         403   34   3/7    M 30-34      25:03.0    8:05/M       6:42.0
      56    Latasha Burnett                               354   32   2/6    F 30-34      25:10.0    8:07/M       4:53.0
      57    Chris Papagiankis                             326   28   2/5    M 25-29      25:14.0    8:08/M       6:53.0
      58    Patrick Rohan                                 322   63   1/7    M 60-64      25:15.0    8:09/M       6:54.0
      59    Jamere Shelby                                 351   18   3/7    F 16-19      25:30.0    8:14/M       5:13.0
      60    Susan Schmuck           Westbury  NY          333   43   2/7    F 40-44      25:38.0    8:16/M       5:21.0
      61    Donald Claxton          Freeport  NY          325   52  10/15   M 50-54      25:38.0    8:16/M       7:17.0
      62    Joshua Munisteri                              404   17   5/6    M 16-19      25:50.0    8:20/M       7:29.0
      63    Howard Cragg            Bethpage  NY          330   62   2/7    M 60-64      25:54.0    8:21/M       7:33.0
      64    Stephen Snydor                                497   49   9/13   M 45-49      26:15.0    8:28/M       7:54.0
      65    Oswaldo Baracaldo       Westbury  NY          425   52  11/15   M 50-54      26:16.0    8:28/M       7:55.0
      66    James McKenna                                 304   50  12/15   M 50-54      26:50.0    8:39/M       8:29.0
      67    Cecelia Capozzoli       Williston Park  NY    988   16   4/7    F 16-19      27:00.0    8:43/M       6:43.0
      68    Nelisa Roach                                  313   26   2/6    F 25-29      27:01.0    8:43/M       6:44.0
      69    Cindy Lau               Hicksville  NY        965   16   5/7    F 16-19      27:03.0    8:44/M       6:46.0
      70    Michelle Baek                                 420   34   3/6    F 30-34      27:04.0    8:44/M       6:47.0
      71    Ben Milone              Ozone Park  NY        329   61   3/7    M 60-64      27:06.0    8:45/M       8:45.0
      72    Jack McNally                                  429   56   2/5    M 55-59      27:08.0    8:45/M       8:47.0
      73    Lauren Bischoff                               308   18   6/7    F 16-19      27:14.0    8:47/M       6:57.0
      74    Glenn Hunsberger                              963   42   6/7    M 40-44      27:15.0    8:47/M       8:54.0
      75    Jeffrey Lunt            Plainview  NY         482   44   7/7    M 40-44      27:18.0    8:48/M       8:57.0
      76    Robert Moriss           East Meadow  NY       320   45  10/13   M 45-49      27:22.0    8:50/M       9:01.0
      77    Kimberly Tocci                                973   38   1/11   F 35-39      27:24.0    8:50/M       7:07.0
      78    Joseph Salow            Bellerose  NY         349   63   4/7    M 60-64      27:26.0    8:51/M       9:05.0
      79    Maureen Frisone         New Hyde Park  NY     490   62   1/2    F 60-64      27:27.0    8:51/M       7:10.0
      80    Joanne Dobkin           Hicksville  NY        485   44   3/7    F 40-44      27:28.0    8:52/M       7:11.0
      81    Debra Grande            Mineola  NY           415   38   2/11   F 35-39      27:29.0    8:52/M       7:12.0
      82    Jimmy McNally                                 427   35   4/7    M 35-39      27:34.0    8:54/M       9:13.0
      83    Mary Manago             Manhasset  NY         323   33   4/6    F 30-34      27:36.0    8:54/M       7:19.0
      84    Howard Hylton                                 474   49  11/13   M 45-49      27:37.0    8:55/M       9:16.0
      85    Arghil Burdiludzee                            998   34   4/7    M 30-34      27:44.0    8:57/M       9:23.0
      86    Tina Germano            New Hyde Park  NY     981   38   3/11   F 35-39      27:45.0    8:57/M       7:28.0
      87    Ian Romano                                    411   28   3/5    M 25-29      27:46.0    8:57/M       9:25.0
      88    Eileen Hession          Long Beach  NY        426   61   2/2    F 60-64      27:46.0    8:57/M       7:29.0
      89    Donna Morandi           Levittown  NY         498   35   4/11   F 35-39      27:47.0    8:58/M       7:30.0
      90    Matthew Dunleavy                              331   33   5/7    M 30-34      27:51.0    8:59/M       9:30.0
      91    Randi Gertler                                 343   49   2/7    F 45-49      27:54.0    9:00/M       7:37.0
      92    Joseph Bencivenga       Carle Place  NY       413   54  13/15   M 50-54      27:55.0    9:00/M       9:34.0
      93    Susan Woo               Merrick  NY           500   46   3/7    F 45-49      27:56.0    9:01/M       7:39.0
      94    James Ferguson          East Meadow  NY       971   56   3/5    M 55-59      28:00.0    9:02/M       9:39.0
      95    Dana Digiovanni         Sea Cliff  NY         407   14   1/1    F 13-15      28:03.0    9:03/M       7:46.0
      96    Barbara Gillepsie                             335   45   4/7    F 45-49      28:05.0    9:04/M       7:48.0
      97    Jamie Forvest                                 344   16   7/7    F 16-19      28:10.0    9:05/M       7:53.0
      98    Joseph Munisteri                              405   20   7/7    M 20-24      28:12.0    9:06/M       9:51.0
      99    Christine Lee           Astoria  NY           412   36   5/11   F 35-39      28:25.0    9:10/M       8:08.0
     100    Noyes Harrigan          Seaford  NY           492   58   4/5    M 55-59      28:27.0    9:11/M      10:06.0
     101    Maggie Cardenas         Wantagh  NY           496   50   1/4    F 50-54      28:29.0    9:11/M       8:12.0
     102    Amanda Thompson         Point Lookout  NY     350   23   3/3    F 20-24      28:35.0    9:13/M       8:18.0
     103    Jillian Hughes                                984   27   3/6    F 25-29      28:46.0    9:17/M       8:29.0
     104    Mike Ogazon             Garden City  NY       312   69   3/8    M 65-69      29:06.0    9:23/M      10:45.0
     105    Jack Jacobs             Sea Cliff  NY         319   70   1/2    M 70-99      29:10.0    9:25/M      10:49.0
     106    Shamilla Roman                                334   38   6/11   F 35-39      29:27.0    9:30/M       9:10.0
     107    Bridgett McCann         Wantagh  NY           992   36   7/11   F 35-39      29:42.0    9:35/M       9:25.0
     108    Adam Pepper                                   483   39   5/7    M 35-39      29:53.0    9:38/M      11:32.0
     109    David Philippi          Cambria Heights  NY   307   55   5/5    M 55-59      30:55.0    9:58/M      12:34.0
     110    Patricia Klennert       Seaford  NY           410   45   5/7    F 45-49      30:58.0    9:59/M      10:41.0
     111    Clementine Economico                          987   37   8/11   F 35-39      30:58.0    9:59/M      10:41.0
     112    Mary Bizelia            Massapequa  NY        402   52   2/4    F 50-54      31:01.0   10:00/M      10:44.0
     113    Renee Harrigan          Seaford  NY           493   53   3/4    F 50-54      31:09.0   10:03/M      10:52.0
     114    Keith Grande            Mineola  NY           416   37   6/7    M 35-39      31:10.0   10:03/M      12:49.0
     115    Valerie Anderson                              327   28   4/6    F 25-29      31:14.0   10:05/M      10:57.0
     116    Paul Kosiba             Westbury  NY          968   50  14/15   M 50-54      31:15.0   10:05/M      12:54.0
     117    Katie Flesche                                 499   31   5/6    F 30-34      31:23.0   10:07/M      11:06.0
     118    Frederick Smith         Hempstead  NY         408   66   4/8    M 65-69      31:32.0   10:10/M      13:11.0
     119    Rebecca Aledort                               978   28   5/6    F 25-29      31:33.0   10:11/M      11:16.0
     120    Joe Guardino            Williston Park  NY    302   71   2/2    M 70-99      31:37.0   10:12/M      13:16.0
     121    Marco Lubrano                                 481   39   7/7    M 35-39      31:37.0   10:12/M      13:16.0
     122    Eli Mechlovitz                                353   27   4/5    M 25-29      31:45.0   10:15/M      13:24.0
     123    Kerry Arale                                   414   37   9/11   F 35-39      31:56.0   10:18/M      11:39.0
     124    Melanie Graziano                              305   51   4/4    F 50-54      32:03.0   10:20/M      11:46.0
     125    Theresa Howard                                306   47   6/7    F 45-49      32:13.0   10:24/M      11:56.0
     126    Laura Schaefer                                432   42   4/7    F 40-44      32:18.0   10:25/M      12:01.0
     127    David Charney                                 977   30   6/7    M 30-34      32:19.0   10:25/M      13:58.0
     128    Mike Ostreicher                               328   29   5/5    M 25-29      32:28.0   10:28/M      14:07.0
     129    Regina Benzing                                472   45   7/7    F 45-49      32:30.0   10:29/M      12:13.0
     130    Tony Lubrano                                  478   49  12/13   M 45-49      32:33.0   10:30/M      14:12.0
     131    Zena Sekavec                                  347   38  10/11   F 35-39      32:34.0   10:30/M      12:17.0
     132    Richard Lucian          Cold Spring Harbor    318   69   5/8    M 65-69      32:46.0   10:34/M      14:25.0
     133    Matilda Polanski        New Hyde Park  NY     995   43   5/7    F 40-44      32:49.0   10:35/M      12:32.0
     134    Steven Lubrano                                479   17   6/6    M 16-19      32:53.0   10:36/M      14:32.0
     135    Noel Sekavec                                  346   49  13/13   M 45-49      33:09.0   10:42/M      14:48.0
     136    Paul Dellacona                                338   61   5/7    M 60-64      33:26.0   10:47/M      15:05.0
     137    James Judge             New Hyde Park  NY     476   68   6/8    M 65-69      33:32.0   10:49/M      15:11.0
     138    Rochelle Holden         Westbury  NY          337   56   1/2    F 55-59      33:43.0   10:53/M      13:26.0
     139    Peter Farmer            Manhasset  NY         310   67   7/8    M 65-69      33:59.0   10:58/M      15:38.0
     140    Kim Guerci              Roslyn  NY            982   44   6/7    F 40-44      34:16.0   11:03/M      13:59.0
     141    Maria Gonzalez                                434   39  11/11   F 35-39      34:21.0   11:05/M      14:04.0
     142    Douglas Segura                                433   33   7/7    M 30-34      34:43.0   11:12/M      16:22.0
     143    Paul Fetscher           Long Beach  NY        994   64   6/7    M 60-64      34:59.0   11:17/M      16:38.0
     144    Colleen McNally                               430   29   6/6    F 25-29      35:00.0   11:17/M      14:43.0
     145    Roy Kaufman                                   316   54  15/15   M 50-54      35:05.0   11:19/M      16:44.0
     146    Gail Boyd               Eastport  NY          422   59   2/2    F 55-59      35:59.0   11:36/M      15:42.0
     147    Jim Thornton            Garden City  NY       980   61   7/7    M 60-64      36:46.0   11:52/M      18:25.0
     148    Libby Liu                                     962   33   6/6    F 30-34      37:02.0   11:57/M      16:45.0
     149    Thomas Molloy           Cold Spring Harbor    471   67   8/8    M 65-69      37:02.0   11:57/M      18:41.0
     150    Lynette Butler          Franklin Square  NY   979   43   7/7    F 40-44      37:31.0   12:06/M      17:14.0