Grand Pa Leo 5 Mile

Overall Finish List

April 14, 2013


Results By Long Island Road Runners Club http://LIRRC.org

Race Division

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Total Time Pace
1 Jimmy Peck Huntington Station NY 1971 37 M 1/4 35-39   30:52.8 6:10/M
2 Franklin Turcios Westbury NY 1928 21 M 1/15 20-24 2:46.1 33:38.9 6:44/M
3 David Rios Yonkers NY 1982 36 M 1/4 35-39 2:49.1 33:42.0 6:44/M
4 Rudy Daempfle Garden City NY 1990 49 M 1/5 45-49 3:10.2 34:03.0 6:49/M
5 Alexander Portno Hempstead NY 1948 22 M 2/15 20-24 3:12.4 34:05.2 6:49/M
6 Marius Flateboe Uniondale NY 1951 20 M 3/15 20-24 4:16.7 35:09.5 7:02/M
7 Heidar Emilsson Uniondale NY 1961 23 M 4/15 20-24 4:28.8 35:21.6 7:04/M
8 Maid Memic Hempstead NY 1947 21 M 5/15 20-24 4:34.1 35:27.0 7:05/M
9 Charles Crowe Deer Park NY 1955 45 M 2/5 45-49 4:51.0 35:43.8 7:09/M
10 Andrew Rinn Oceanside NY 1941 45 M 3/5 45-49 5:09.7 36:02.5 7:12/M
11 Steve Juchem Bellmore NY 1987 43 M 1/4 40-44 5:16.4 36:09.2 7:14/M
12 Trevor Lumb Uniondale NY 1966 21 M 6/15 20-24 5:37.6 36:30.4 7:18/M
13 Hector Jaramillo Baldwin NY 1980 41 M 2/4 40-44 5:39.6 36:32.4 7:18/M
14 Flonan Popp Hempstead NY 1963 22 M 7/15 20-24 6:06.2 36:59.0 7:24/M
15 Michael Rooney West Islip NY 1949 18 M 1/3 16-19 7:01.0 37:53.8 7:35/M
16 Ryan Dunne Huntington Station NY 1945 21 M 8/15 20-24 7:05.2 37:58.0 7:36/M
17 Tyler Botte West Islip NY 1944 20 M 9/15 20-24 7:05.3 37:58.1 7:36/M
18 Dennis Sullivan Middle Village NY 1938 63 M 1/4 60-64 7:16.9 38:09.7 7:38/M
19 Joey Roberts Uniondale NY 1967 20 M 10/15 20-24 7:24.0 38:16.8 7:39/M
20 Felix Schafer Uniondale NY 1957 20 M 11/15 20-24 7:51.3 38:44.1 7:45/M
21 Joseph Mainente Levittown NY 1956 53 M 1/9 50-54 8:04.9 38:57.7 7:47/M
22 Dean Hutchinson Long Beach NY 1995 51 M 2/9 50-54 8:09.6 39:02.4 7:48/M
23 Bob McVetty Westbury NY 1927 70 M 1/2 70-74 8:15.0 39:07.8 7:49/M
24 Adriana Staiano East Meadow NY 1960 50 F 1/0 50-54   39:27.8 7:53/M
25 Dane Sacree Uniondale NY 1952 17 M 2/3 16-19 8:50.8 39:43.7 7:57/M
26 Clorinda Menendez West Islip NY 5 35 F 1/5 35-39 0:26.4 39:54.3 7:59/M
27 Richard Aubain Hicksville NY 1964 57 M 1/6 55-59 9:06.2 39:59.0 8:00/M
28 Herbert Bisle Uniondale NY 1962 24 M 12/15 20-24 9:41.6 40:34.4 8:07/M
29 Christopher Griebsch Hempstead NY 1953 23 M 13/15 20-24 9:41.7 40:34.5 8:07/M
30 Patrie Prey Uniondale NY 1965 19 M 3/3 16-19 9:47.0 40:39.8 8:08/M
31 Rigoberto Melara Glen Head NY 1926 56 M 2/6 55-59 10:00.8 40:53.6 8:11/M
32 Shady Saleh Hempstead NY 1954 21 M 14/15 20-24 10:04.1 40:56.9 8:11/M
33 Robert Mayer Little Neck NY 1988 53 M 3/9 50-54 10:26.2 41:19.0 8:16/M
34 Eric Ohlson Long Island City NY 1975 63 M 2/4 60-64 10:43.5 41:36.4 8:19/M
35 Robert Allnock Westbury NY 1930 51 M 4/9 50-54 11:22.1 42:14.9 8:27/M
36 Kevin Wizbicki East Meadow NY 1976 53 M 5/9 50-54 12:01.5 42:54.3 8:35/M
37 Colbreth Povill Massapequa NY 1994 30 F 1/6 30-34 3:30.6 42:58.4 8:36/M
38 Bob Pike Levittown NY 1979 69 M 1/2 65-69 12:33.6 43:26.4 8:41/M
39 James McKenna Westbury NY 1981 53 M 6/9 50-54 12:36.5 43:29.3 8:42/M
40 Drew De Masters Elmhurst NY 1933 58 M 3/6 55-59 12:38.6 43:31.4 8:42/M
41 Kimberly Povill Massapequa NY 1996 27 F 1/1 25-29 4:47.1 44:15.0 8:51/M
42 Anne Broderick Hicksville NY 1894 47 F 1/4 45-49 4:49.1 44:16.9 8:51/M
43 Robert Meyerson Rockville Centre NY 1942 58 M 4/6 55-59 13:27.4 44:20.2 8:52/M
44 Charlie Lynch Garden City NY 1940 57 M 5/6 55-59 14:17.0 45:09.8 9:02/M
45 Noah Smeroff Franklin Square NY 1985 26 M 1/1 25-29 14:17.3 45:10.2 9:02/M
46 Brendan Sheehan Rockville Centre NY 1939 13 M 1/1 13-15 14:45.9 45:38.7 9:08/M
47 James Casey West Babylon NY 1970 51 M 7/9 50-54 14:58.3 45:51.1 9:10/M
48 Oswaldo Lopez East Meadow NY 1978 45 M 4/5 45-49 15:30.4 46:23.2 9:17/M
49 Noreen McCarthy Floral Park NY 1983 32 F 2/6 30-34 7:02.3 46:30.1 9:18/M
50 David Burnett Floral Park NY 1984 44 M 3/4 40-44 15:37.3 46:30.2 9:18/M
51 Brendan McGarry Lindenhurst NY 1968 38 M 2/4 35-39 15:41.2 46:34.1 9:19/M
52 Donna Biondo Lindenhurst NY 1899 36 F 2/5 35-39 7:33.3 47:01.1 9:24/M
53 Jason Vittore Levittown NY 1969 37 M 3/4 35-39 16:56.0 47:48.8 9:34/M
54 Michael Broderick Hicksville NY 1895 48 M 5/5 45-49 17:01.9 47:54.7 9:35/M
55 Kelly Larkin Oakland Gardens NY 1959 34 F 3/6 30-34 9:06.3 48:34.1 9:43/M
56 Robert Shaller Little Neck NY 1989 51 M 8/9 50-54 17:49.1 48:41.9 9:44/M
57 Joey Arken Roslyn Heights NY 1946 51 M 9/9 50-54 18:18.7 49:11.5 9:50/M
58 Michael Ogazon Garden City NY 1924 72 M 2/2 70-74 18:20.1 49:12.9 9:50/M
59 Linna Tang Syosset NY 1998 59 F 1/3 55-59 9:49.0 49:16.8 9:51/M
60 Jennifer De Leonardis Rockville Centre NY 1992 44 F 1/3 40-44 10:00.2 49:28.0 9:54/M
61 Karen Corbett Oceanside NY 1991 44 F 2/3 40-44 10:00.4 49:28.2 9:54/M
62 Bruce Murphy Manhasset NY 1936 64 M 3/4 60-64 19:01.5 49:54.3 9:59/M
63 Alaine Caccavallo Bellerose NY 1958 31 F 4/6 30-34 10:33.0 50:00.8 10:00/M
64 Michelle Gladstone Franklin Square NY 1974 46 F 2/4 45-49 10:35.7 50:03.6 10:01/M
65 Emma Saunders Nesconset NY 4 32 F 5/6 30-34 11:00.8 50:28.6 10:06/M
66 Barbara Callaghan Syosset NY 1973 38 F 3/5 35-39 12:29.7 51:57.6 10:23/M
67 Chris Callaghan Syosset NY 1972 44 M 4/4 40-44 21:04.9 51:57.7 10:23/M
68 Karen Rose Port Washington NY 1935 43 F 3/3 40-44 13:06.1 52:33.9 10:31/M
69 Lisa Wolf Islip Terrace NY 1 47 F 3/4 45-49 13:24.8 52:52.6 10:34/M
70 Leanne Steinwall Plainview NY 3 36 F 4/5 35-39 14:15.8 53:43.6 10:45/M
71 Thomas Lyons East Meadow NY 1931 62 M 4/4 60-64 23:07.6 54:00.5 10:48/M
72 Kathleen Williams Port Jefferson Stati NY 1896 61 F 1/3 60-64 16:22.6 55:50.5 11:10/M
73 Rachel Schulmar Great Neck NY 1898 37 F 5/5 35-39 16:56.9 56:24.7 11:17/M
74 Alexandria Misciagna Lindenhurst NY 1943 23 F 1/2 20-24 16:57.0 56:24.9 11:17/M
75 Gil Valderrama Roslyn NY 1937 56 M 6/6 55-59 26:00.9 56:53.7 11:23/M
76 Karine Bordges Farmingville NY 1993 32 F 6/6 30-34 17:29.2 56:57.0 11:23/M
77 Jessica Fraasca Lindenhurst NY 1999 23 F 2/2 20-24 17:34.9 57:02.7 11:24/M
78 Christine Gillen-Ventura Locust Valley NY 2000 62 F 2/3 60-64 17:50.0 57:17.9 11:27/M
79 Paul Fetscher Long Beach NY 2 67 M 2/2 65-69 27:00.1 57:52.9 11:34/M
80 Andrew De Masters Westbury NY 1932 23 M 15/15 20-24 28:44.8 59:37.6 11:55/M
81 Jane Dody Jericho NY 1897 59 F 2/3 55-59 21:15.0 1:00:42.9 12:08/M
82 Steve Sprague Oceanside NY 1986 35 M 4/4 35-39 32:13.3 1:03:06.1 12:37/M
83 Rochelle Holden Westbury NY 1934 59 F 3/3 55-59 25:11.4 1:04:39.2 12:56/M
84 Paula Groothuis Albertson NY 1950 63 F 3/3 60-64 25:35.4 1:05:03.3 13:01/M
85 Donna Hahl Valley Stream NY 1925 66 F 1/1 65-69 25:41.6 1:05:09.4 13:02/M
86 Milagros Lopez East Meadow NY 1977 46 F 4/4 45-49 30:02.5 1:09:30.4 13:54/M