Easter Bunny 5K 4-20-14

Overall Finish List

April 20, 2014


Results By Long Island Road Runners Club http://LIRRC.org

Race Division

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Chip Time Gun Time Pace
1 Jigar Gosalia East Meadow NY 237 19 M 1 Top Fin 16:46.6 16:46.6 5:25/M
2 Jimmy Peck Huntington Station NY 321 38 M 1/6 35-39 18:20.5 18:20.5 5:55/M
3 Alberto Gomez Elmhurst NY 360 43 M 1/5 40-44 18:33.5 18:33.5 5:59/M
4 Steven Weiss Plainview NY 241 37 M 2/6 35-39 19:14.7 19:14.7 6:12/M
5 Matthew Erman East Meadow NY 238 15 M 1/1 13-15 19:19.2 19:19.2 6:14/M
6 Chris Postel Valley Stream NY 304 23 M 1/5 20-24 19:44.3 19:44.3 6:22/M
7 Alex Lopez North Babylon NY 225 19 M 1/2 16-19 19:56.7 19:56.7 6:26/M
8 Celeste Traub Jericho NY 270 14 F 1 Top Fin 20:19.4 20:19.4 6:33/M
9 Ryan Morimando Bay Shore NY 310 29 M 1/3 25-29 20:40.0 20:40.0 6:40/M
10 Rhiannon Novelli Waldwick NJ 227 13 F 1/4 13-15 20:50.4 20:50.4 6:43/M
11 Alison Briggs Commack NY 261 16 F 1/2 16-19 20:56.4 20:56.4 6:45/M
12 Hector Jaramillo Baldwin NY 337 42 M 2/5 40-44 21:03.2 21:03.2 6:47/M
13 Teri Corsaro Liverpool NY 243 20 F 1/8 20-24 21:05.1 21:05.1 6:48/M
14 Paul Bonanni Selden NY 239 53 M 1/6 50-54 21:16.2 21:16.2 6:52/M
15 Romulo Brito Hempstead NY 347 36 M 3/6 35-39 21:27.0 21:27.0 6:55/M
16 Pratap Amalrat East Meadow NY 340 23 M 2/5 20-24 21:49.8 21:49.8 7:02/M
17 Adam Shilling Franklin Square NY 257 40 M 3/5 40-44 21:58.0 21:58.0 7:05/M
18 Charles Crowe Deer Park NY 262 46 M 1/4 45-49 22:32.6 22:32.6 7:16/M
19 William Reitz West Islip NY 244 39 M 4/6 35-39 22:58.0 22:58.0 7:25/M
20 Kaitlin Stordeur Lynbrook NY 230 22 F 2/8 20-24 23:01.0 23:01.0 7:25/M
21 Eric Ohlson Long Island City NY 307 64 M 1/2 60-64 23:35.4 23:35.4 7:36/M
22 Dean Hutchinson Long Beach NY 336 52 M 2/6 50-54 23:40.7 23:40.7 7:38/M
23 Tara Brophy 775 14 F 2/4 13-15 24:01.3 24:01.3 7:45/M
24 Brian Stordeur Lynbrook NY 231 26 M 2/3 25-29 24:10.5 24:10.5 7:48/M
25 Bob McVetty Westbury NY 246 71 M 1/4 70-74 24:27.4 24:27.4 7:53/M
26 Kristen Bence Centereach NY 255 29 F 1/20 25-29 24:41.6 24:41.6 7:58/M
27 Colby Makowsky Merrick NY 259 35 M 5/6 35-39 25:26.4 25:26.4 8:12/M
28 Kerri Lavender Apalachin NY 305 26 F 2/20 25-29 25:32.0 25:32.0 8:14/M
29 Ira Ginsburg Manhasset NY 349 45 M 2/4 45-49 25:52.9 25:52.9 8:21/M
30 Michael Broderick Hicksville NY 773 49 M 3/4 45-49 26:03.3 26:03.3 8:24/M
31 Leonie Lewis Brooklyn NY 224 38 F 1/7 35-39 26:06.4 26:06.4 8:25/M
32 Anne Broderick Hicksville NY 774 48 F 1/7 45-49 26:09.2 26:09.2 8:26/M
33 Julia Hegner Wantagh NY 221 40 F 1/5 40-44 26:11.3 26:11.3 8:27/M
34 Maria Romano Jamaica NY 229 56 F 1/2 55-59 26:15.6 26:15.6 8:28/M
35 Salvatore Carretta Yonkers NY 215 57 M 1/3 55-59 26:17.5 26:17.5 8:29/M
36 Kristin Martin Little Neck NY 226 28 F 3/20 25-29 26:36.3 26:36.3 8:35/M
37 Jenipher Quintanilla North Babylon NY 245 38 F 2/7 35-39 26:50.9 26:50.9 8:39/M
38 John Lamanna Oceanside NY 240 55 M 2/3 55-59 27:37.2 27:37.2 8:55/M
39 Christopher Wilcox Malverne NY 343 26 M 3/3 25-29 27:42.8 27:42.8 8:56/M
40 Steven Cronin Malverne NY 267 21 M 3/5 20-24 27:59.7 27:59.7 9:02/M
41 Sondra Went David Hempstead NY 269 60 F 1/4 60-64 28:06.2 28:06.2 9:04/M
42 Sydney Ginsby Manhasset NY 351 12 M 1/3 0-12 28:10.0 28:10.0 9:05/M
43 Rachel Makowsky Merrick NY 258 35 F 3/7 35-39 28:12.9 28:12.9 9:06/M
44 Robert Shaller Little Neck NY 319 52 M 3/6 50-54 28:14.6 28:14.6 9:06/M
45 Robert Mayer Little Neck NY 320 54 M 4/6 50-54 28:16.3 28:16.3 9:07/M
46 Gregory Pryor Mineola NY 323 30 M 1/2 30-34 28:20.2 28:20.2 9:08/M
47 Jenna Razeq Ronkonkoma NY 247 20 F 3/8 20-24 28:23.6 28:23.6 9:09/M
48 Jenna Paternoster Ronkonkoma NY 357 26 F 4/20 25-29 28:31.1 28:31.1 9:12/M
49 Alaine Caccavallo Bellerose NY 302 32 F 1/9 30-34 28:34.1 28:34.1 9:13/M
50 Danielle Bertellotti Massapequa Park NY 210 30 F 2/9 30-34 28:35.2 28:35.2 9:13/M
51 Joseph Declemente Farmingdale NY 218 24 M 4/5 20-24 28:36.6 28:36.6 9:14/M
52 Kelly Lavender Apalachin NY 306 23 F 4/8 20-24 28:56.2 28:56.2 9:20/M
53 Beth Marinis Hicksville NY 263 50 F 1/1 50-54 28:57.1 28:57.1 9:20/M
54 Bruce Murphy Manhasset NY 266 65 M 1/3 65-69 28:59.3 28:59.3 9:21/M
55 Gabrielle Farah Wantagh NY 331 23 F 5/8 20-24 29:06.6 29:06.6 9:23/M
56 Maryanne Langro Hicksville NY 222 62 F 2/4 60-64 29:15.9 29:15.9 9:26/M
57 Nicole Esposito Levittown NY 332 24 F 6/8 20-24 29:21.1 29:21.1 9:28/M
58 Matthew Cook Northport NY 314 23 M 5/5 20-24 29:26.3 29:26.3 9:30/M
59 Natalie Vieira Rockville Centre NY 315 25 F 5/20 25-29 29:27.2 29:27.2 9:30/M
60 Alanna Quested 313 25 F 6/20 25-29 29:29.3 29:29.3 9:31/M
61 Elizabeth Lamanna Floral Park NY 260 45 F 2/7 45-49 29:52.9 29:52.9 9:38/M
62 Lisa Corsak Liverpool NY 242 49 F 3/7 45-49 30:06.4 30:06.4 9:43/M
63 Danielle Borgo North Babylon NY 212 44 F 2/5 40-44 30:13.9 30:13.9 9:45/M
64 Evan Ginsburg Manhasset NY 348 9 M 2/3 0-12 30:16.3 30:16.3 9:46/M
65 Marie Certa Franklin Square NY 216 48 F 4/7 45-49 30:19.6 30:19.6 9:47/M
66 Jeannine Amodeo Malverne NY 207 28 F 7/20 25-29 30:31.8 30:31.8 9:51/M
67 Christina Lavorna Somerville MA 254 26 F 8/20 25-29 30:35.0 30:35.0 9:52/M
68 Laura Bence Centereach NY 253 25 F 9/20 25-29 30:35.1 30:35.1 9:52/M
69 Jim Keane Whitestone NY 308 43 M 4/5 40-44 30:38.2 30:38.2 9:53/M
70 Matilda Polanski New Hyde Park NY 301 46 F 5/7 45-49 30:40.6 30:40.6 9:54/M
71 Ana Bisciello New Hyde Park NY 211 18 F 2/2 16-19 30:47.7 30:47.7 9:56/M
72 Laura Costa Floral Park NY 217 48 F 6/7 45-49 30:49.5 30:49.5 9:56/M
73 Carmela Giangrasso Merrick NY 250 40 F 3/5 40-44 30:55.3 30:55.3 9:58/M
74 Scott Ciangrasso Merrick NY 249 41 M 5/5 40-44 30:55.9 30:55.9 9:58/M
75 Ralph Scena Lake Grove NY 251 60 M 2/2 60-64 31:12.2 31:12.2 10:04/M
76 Anna Marie Lanza New Hyde Park NY 223 32 F 3/9 30-34 31:17.3 31:17.3 10:05/M
77 Thomas Amodeo Malverne NY 208 65 M 2/3 65-69 31:17.3 31:17.3 10:05/M
78 Charlotte Lewis Manahawkin NJ 236 39 F 4/7 35-39 31:31.2 31:31.2 10:10/M
79 Michael Ogazon Garden City NY 228 73 M 2/4 70-74 31:34.7 31:34.7 10:11/M
80 Meg Jermain Conshohocken PA 338 29 F 10/20 25-29 31:48.4 31:48.4 10:15/M
81 Erin Jermain New York NY 339 27 F 11/20 25-29 31:52.8 31:52.8 10:17/M
82 Tara Paternoster Seaford NY 312 29 F 12/20 25-29 31:52.9 31:52.9 10:17/M
83 Tara Healey East Meadow NY 341 31 F 4/9 30-34 32:05.9 32:05.9 10:21/M
84 Tracy Healey East Meadow NY 342 26 F 13/20 25-29 32:16.0 32:16.0 10:25/M
85 Amanda Aiello Plainview NY 353 27 F 14/20 25-29 32:16.2 32:16.2 10:25/M
86 Stefanie Harris Merrick NY 355 26 F 15/20 25-29 32:16.3 32:16.3 10:25/M
87 Michelle Gladstone Franklin Square NY 309 47 F 7/7 45-49 32:35.2 32:35.2 10:31/M
88 Steve Gerson East Meadow NY 325 56 M 3/3 55-59 32:58.7 32:58.7 10:38/M
89 Kelly Larkin Oakland Gardens NY 303 35 F 5/7 35-39 33:14.8 33:14.8 10:43/M
90 Jose Terrenate Plainview NY 335 33 M 2/2 30-34 33:15.2 33:15.2 10:44/M
91 Denise May Babylon NY 345 43 F 4/5 40-44 33:26.9 33:26.9 10:47/M
92 Kerri Webb Farmingdale NY 232 23 F 7/8 20-24 33:46.0 33:46.0 10:54/M
93 April Bordges Medford NY 265 28 F 16/20 25-29 33:51.0 33:51.0 10:55/M
94 Karine Bordges Farmingville NY 264 33 F 5/9 30-34 34:09.4 34:09.4 11:01/M
95 Brian Dobkin New Hyde Park NY 326 48 M 4/4 45-49 34:16.1 34:16.1 11:03/M
96 Curtis Dixon Amityville NY 354 72 M 3/4 70-74 34:20.0 34:20.0 11:05/M
97 Frederick Smith Hempstead NY 327 69 M 3/3 65-69 35:03.0 35:03.0 11:18/M
98 Rochelle Holden Westbury NY 252 60 F 3/4 60-64 35:21.4 35:21.4 11:24/M
99 Donald Brennick Bellmore NY 346 54 M 5/6 50-54 35:40.0 35:40.0 11:30/M
100 Heather Softy Bethpage NY 235 31 F 6/9 30-34 35:49.2 35:49.2 11:33/M
101 Mary Pryor Mineola NY 322 27 F 17/20 25-29 35:54.8 35:54.8 11:35/M
102 Gabriella Borgo North Babylon NY 213 13 F 3/4 13-15 35:59.5 35:59.5 11:36/M
103 Susan Ludwig Iowa City IA 358 55 F 2/2 55-59 36:14.5 36:14.5 11:41/M
104 Astrid Ludwig Iowa City IA 359 21 F 8/8 20-24 36:14.6 36:14.6 11:41/M
105 Eileen Webb Farmingdale NY 233 25 F 18/20 25-29 36:15.6 36:15.6 11:42/M
106 Jessica Ehrlich Franklin Square NY 219 13 F 4/4 13-15 36:34.0 36:34.0 11:48/M
107 Mary Speranza Bellmore NY 311 36 F 6/7 35-39 36:57.8 36:57.8 11:55/M
108 Laura Softy Bethpage NY 234 29 F 19/20 25-29 37:29.0 37:29.0 12:05/M
109 Zari Ginsburg Manhasset NY 350 43 F 5/5 40-44 37:42.9 37:42.9 12:10/M
110 Steve Sprague Oceanside NY 330 36 M 6/6 35-39 37:51.4 37:51.4 12:13/M
111 Alana Ginsburg Manhasset NY 352 12 F 1/1 0-12 37:53.3 37:53.3 12:13/M
112 Alison Donohue Ronkonkoma NY 328 32 F 7/9 30-34 39:11.2 39:11.2 12:38/M
113 Lisa Lovino Ronkonkoma NY 329 30 F 8/9 30-34 39:11.3 39:11.3 12:38/M
114 Matthew Gerson East Meadow NY 324 19 M 2/2 16-19 40:17.6 40:17.6 13:00/M
115 Paula Groothuis Albertson NY 220 64 F 4/4 60-64 40:25.9 40:25.9 13:02/M
116 George Shilling Franklin Square NY 256 76 M 1/1 75-79 41:53.7 41:53.7 13:31/M
117 Kerri Reino Ronkonkoma NY 344 39 F 7/7 35-39 41:54.8 41:54.8 13:31/M
118 Claire Daly Garden City NY 248 29 F 20/20 25-29 43:20.9 43:20.9 13:59/M
119 Shantell Hamilton Bronx NY 356 33 F 9/9 30-34 43:21.1 43:21.1 13:59/M
120 Joe Guardino Williston Park NY 268 74 M 4/4 70-74 44:12.0 44:12.0 14:15/M
121 James Yutesler Syosset NY 318 52 M 6/6 50-54 45:41.3 45:41.3 14:44/M
122 Dakota Yutesler Syosset NY 317 2 M 3/3 0-12 45:41.5 45:41.5 14:44/M
123 Richard Cahn Brooklyn NY 214 66 M 1 PC 46:25.0 46:25.0 14:58/M