Eunice Harris Tribute

5K Race Division

Overall Finish List

August 04, 2010


Long Island Road Runners Club
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace     Time Back
       1    Phil Giackette                                438   21 ***** M 20-24      16:20.1    5:16/M             
       2    Alec Orgera                                  1018   17     1 M 16-19      18:39.7    6:01/M       2:19.5
       3    Peter Kaplan                                  474   20     1 M 20-24      18:44.0    6:03/M       2:23.8
       4    Robert Wu                                    1005   17     2 M 16-19      19:19.6    6:14/M       2:59.5
       5    William C Sullivan      Uniondale  NY         499   54     1 M 50-54      19:22.6    6:15/M       3:02.4
       6    Courtney Kelly                                465   20 ***** F 20-24      19:34.2    6:19/M             
       7    Bill Schroeder          Garden City  NY       479   49     1 M 45-49      19:50.6    6:24/M       3:30.4
       8    Jon Wallach             Levittown  NY         494   54     2 M 50-54      20:08.5    6:30/M       3:48.4
       9    Yarkov Fein                                  1045   18     3 M 16-19      20:43.5    6:41/M       4:23.3
      10    Wilfred Gutterrez       Westbury  NY         1004   51     3 M 50-54      20:47.4    6:42/M       4:27.3
      11    Mark Newton                                  1040   30     1 M 30-34      20:49.5    6:43/M       4:29.3
      12    Priya Patel                                   440   18     1 F 16-19      20:50.6    6:43/M       1:16.4
      13    Tom O'Leary             Westbury  NY          443   50     4 M 50-54      20:52.6    6:44/M       4:32.5
      14    Samantha Beim                                 464   18     2 F 16-19      21:03.4    6:47/M       1:29.2
      15    Glenn Lostritto                               483   13     1 M 13-15      21:06.9    6:48/M       4:46.7
      16    Matthew Wood            Miller Place  NY       29   35     1 M 35-39      21:24.1    6:54/M       5:03.9
      17    Ed O'Connor                                   453   37     2 M 35-39      21:29.0    6:56/M       5:08.8
      18    Joseph Orselli                               1035   15     2 M 13-15      21:31.4    6:56/M       5:11.2
      19    Patrick Diskin          Mineola  NY           478   54     5 M 50-54      21:32.2    6:57/M       5:12.0
      20    Ira Kaplan              East Meadow  NY       463   40     1 M 40-44      21:35.7    6:58/M       5:15.5
      21    Deirdre Rinn            Oceanside  NY         460   44     1 F 40-44      21:37.5    6:58/M       2:03.3
      22    Angela Fagan            Bethpage  NY         1034   33     1 F 30-34      21:38.0    6:59/M       2:03.8
      23    Valerie Sanders                               441   18     3 F 16-19      21:43.8    7:00/M       2:09.6
      24    Corey Grayson           Hempstead  NY        1027   20     2 M 20-24      21:48.3    7:02/M       5:28.2
      25    Christine Clark                               492   38     1 F 35-39      21:49.3    7:02/M       2:15.1
      26    Dean Hutchinson         Long Beach  NY        473   48     2 M 45-49      21:53.7    7:04/M       5:33.5
      27    Peter Florey            Huntington  NY          1   51     6 M 50-54      21:59.3    7:05/M       5:39.1
      28    David Digiovanni        Sea Cliff  NY          42   51     7 M 50-54      21:59.7    7:05/M       5:39.5
      29    Mario Wilkowski                              1036   50     8 M 50-54      22:01.8    7:06/M       5:41.6
      30    John Reilly             Garden City  NY        30   46     3 M 45-49      22:06.6    7:08/M       5:46.5
      31    James Herbert                                 477   38     3 M 35-39      22:11.8    7:09/M       5:51.7
      32    Steve Juchem            Bellmore  NY           38   41     2 M 40-44      22:22.2    7:13/M       6:02.1
      33    Darren Luskoff                               1017   37     4 M 35-39      22:37.7    7:18/M       6:17.5
      34    Bob McVetty             Westbury  NY          442   68     1 M 65-69      22:46.9    7:21/M       6:26.8
      35    Richard Barrett-Snyder                          7   43     3 M 40-44      22:48.6    7:21/M       6:28.5
      36    Vinny Pizzo             New Hyde Park  NY     452   64     1 M 60-64      22:51.8    7:22/M       6:31.6
      37    Robert Monaco           Woodbury  NY          449   47     4 M 45-49      22:54.6    7:23/M       6:34.5
      38    Brian Smith                                   462   24     3 M 20-24      22:54.6    7:23/M       6:34.5
      39    David Frisone           New Hyde Park  NY     486   65     2 M 65-69      23:09.1    7:28/M       6:48.9
      40    Albert Saer                                    22   51     9 M 50-54      23:12.8    7:29/M       6:52.6
      41    Brendan Callaghan                              37   16     4 M 16-19      23:20.3    7:32/M       7:00.1
      42    Nichole Beattie                               488   24     1 F 20-24      23:20.7    7:32/M       3:46.5
      43    Vincent Cappadora       Deer Park  NY         489   31     2 M 30-34      23:27.2    7:34/M       7:07.0
      44    Jay Frangli                                    28   40     4 M 40-44      23:27.5    7:34/M       7:07.3
      45    Tom Quinton                                  1000   42     5 M 40-44      23:39.6    7:38/M       7:19.4
      46    Marty Schimmele         Massapequa  NY        454   49     5 M 45-49      23:41.3    7:38/M       7:21.2
      47    Mike Gattus                                    21   49     6 M 45-49      23:47.4    7:40/M       7:27.3
      48    Abe Korman                                   1046   18     5 M 16-19      23:53.7    7:42/M       7:33.6
      49    Glenn Hunsberger                              482   42     6 M 40-44      23:59.7    7:44/M       7:39.5
      50    Douglas Neu                                    18   45     7 M 45-49      23:59.7    7:44/M       7:39.5
      51    David Mammina                                1029   56     1 M 55-59      24:11.9    7:48/M       7:51.7
      52    Steve Dobkin            Hicksville  NY       1010   54    10 M 50-54      24:14.7    7:49/M       7:54.6
      53    Mary Curtin                                    25   25     1 F 25-29      24:16.6    7:50/M       4:42.4
      54    Glenn Lostritto                               484   43     7 M 40-44      24:20.7    7:51/M       8:00.6
      55    Glen Mahoney                                   10   43     8 M 40-44      24:25.9    7:53/M       8:05.7
      56    David Gillmor                                1041   32     3 M 30-34      24:28.0    7:54/M       8:07.8
      57    Matthew Myer                                 1013   14     3 M 13-15      24:30.7    7:54/M       8:10.5
      58    Jenney Tesoriero        Westbury  NY         1048   39     2 F 35-39      24:43.7    7:58/M       5:09.5
      59    Anna Lau                Hicksville  NY         13   48     1 F 45-49      24:47.5    8:00/M       5:13.3
      60    Andrew Myer                                  1012   14     4 M 13-15      24:52.6    8:01/M       8:32.4
      61    Douglas Seburt                                 16   33     4 M 30-34      24:57.3    8:03/M       8:37.2
      62    Robert Leyendecker      Long Beach  NY        481   54    11 M 50-54      24:59.3    8:04/M       8:39.1
      63    Abraham Cedeno                               1044   40     9 M 40-44      25:25.4    8:12/M       9:05.2
      64    James McKenna                                 448   50    12 M 50-54      25:44.5    8:18/M       9:24.3
      65    William Elnick                                457   22     4 M 20-24      25:46.7    8:19/M       9:26.5
      66    Joshua Newman                                1007   13     5 M 13-15      25:48.2    8:19/M       9:28.0
      67    Peter Weis              Uniondale  NY          34   34     5 M 30-34      25:50.1    8:20/M       9:29.9
      68    Kathryn Elnick                                458   12     1 F  0-12      25:58.5    8:23/M       6:24.3
      69    B Moritz-Cooper                               466   43     2 F 40-44      26:00.6    8:23/M       6:26.4
      70    Adriana Staiano         East Meadow  NY       497   47     2 F 45-49      26:03.0    8:24/M       6:28.8
      71    Oswaldo Baracaldo       Westbury  NY           31   52    13 M 50-54      26:04.4    8:25/M       9:44.2
      72    Lynne Cerullo                                   5   27     2 F 25-29      26:08.6    8:26/M       6:34.4
      73    John Stauber                                  500   49     8 M 45-49      26:11.3    8:27/M       9:51.1
      74    Richard Newman                               1008   43    10 M 40-44      26:15.6    8:28/M       9:55.5
      75    Susan Schmuck           Westbury  NY            3   43     3 F 40-44      26:23.4    8:31/M       6:49.2
      76    Michelle Baek                                1032   34     2 F 30-34      26:24.6    8:31/M       6:50.4
      77    Denis Curtin            Garden City  NY        24   64     2 M 60-64      26:26.4    8:32/M      10:06.2
      78    Lawrence Hoffman                              447   50    14 M 50-54      26:29.1    8:33/M      10:08.9
      79    Randi Gertler                                  33   49     3 F 45-49      26:33.4    8:34/M       6:59.2
      80    Michael Pettinato                             461   51    15 M 50-54      26:33.9    8:34/M      10:13.8
      81    Nelisa Roach                                  493   26     3 F 25-29      26:35.4    8:35/M       7:01.2
      82    Nicholas Xouris         Williston Park  NY    485   25     1 M 25-29      26:37.8    8:35/M      10:17.6
      83    Edward Pettinato                              459   55     2 M 55-59      26:41.1    8:36/M      10:20.9
      84    Arghil Burdiludzee                             36   34     6 M 30-34      26:42.7    8:37/M      10:22.5
      85    Travis Cuomo            Floral Park  NY      1019   27     2 M 25-29      26:44.5    8:37/M      10:24.4
      86    Nicole Pavich                                 439   20     2 F 20-24      26:45.9    8:38/M       7:11.7
      87    Debra Grande            Mineola  NY          1022   38     3 F 35-39      26:45.9    8:38/M       7:11.7
      88    Suzanne Sideris                                26   46     4 F 45-49      26:53.4    8:40/M       7:19.2
      89    Howard Cragg            Bethpage  NY          469   62     3 M 60-64      26:59.2    8:42/M      10:39.1
      90    Robert Moriss           East Meadow  NY        19   45     9 M 45-49      27:04.6    8:44/M      10:44.5
      91    Joseph Salow            Bellerose  NY        1003   63     4 M 60-64      27:05.2    8:44/M      10:45.0
      92    Tina Germano            New Hyde Park  NY    1016   38     4 F 35-39      27:11.2    8:46/M       7:37.0
      93    James Ferguson          East Meadow  NY       490   56     3 M 55-59      27:21.6    8:49/M      11:01.5
      94    Daniel Cedeno           East Meadow  NY      1043   15     6 M 13-15      27:26.6    8:51/M      11:06.5
      95    Barbara Gillepsie                             468   45     5 F 45-49      27:32.4    8:53/M       7:58.2
      96    Eileen Hession          Long Beach  NY         45   61     1 F 60-64      27:41.8    8:56/M       8:07.6
      97    Patrick Hogan                                  20   61     5 M 60-64      27:44.8    8:57/M      11:24.6
      98    Sean Kastner            Farmingdale  NY      1020   33     7 M 30-34      27:45.5    8:57/M      11:25.3
      99    Cindy Lau               Hicksville  NY         14   16     4 F 16-19      27:50.7    8:59/M       8:16.5
     100    Kimberly Tocci                                480   38     5 F 35-39      27:55.9    9:00/M       8:21.7
     101    Amanda Thompson         Point Lookout  NY     496   23     3 F 20-24      27:57.9    9:01/M       8:23.7
     102    Debra Savarese          Copiague  NY          455   56     1 F 55-59      28:02.4    9:03/M       8:28.2
     103    Jeffrey Lunt            Plainview  NY        1025   44    11 M 40-44      28:12.3    9:06/M      11:52.2
     104    Tom Williams                                  475   37     5 M 35-39      28:17.3    9:07/M      11:57.1
     105    William III Sullivan                         1037   27     3 M 25-29      28:20.3    9:08/M      12:00.2
     106    Maureen Frisone         New Hyde Park  NY     487   62     2 F 60-64      28:21.3    9:09/M       8:47.1
     107    John Miller             West Islip  NY       1031   47    10 M 45-49      28:25.3    9:10/M      12:05.1
     108    Dana Digiovanni         Sea Cliff  NY          43   14     1 F 13-15      28:26.9    9:10/M       8:52.7
     109    Christine Lee           Astoria  NY          1030   36     6 F 35-39      28:28.8    9:11/M       8:54.6
     110    David Philippi          Cambria Heights  NY   437   55     4 M 55-59      28:30.1    9:12/M      12:09.9
     111    Palmer Clare                                   41   13     7 M 13-15      28:31.7    9:12/M      12:11.5
     112    Bridgett McCann         Wantagh  NY          1006   36     7 F 35-39      28:33.1    9:13/M       8:58.9
     113    Pamela Lee                                     46   57     2 F 55-59      28:40.2    9:15/M       9:06.0
     114    Caroline Weaver                              1047   27     4 F 25-29      28:41.4    9:15/M       9:07.2
     115    Linna Tang              Syosset  NY           498   56     3 F 55-59      28:42.0    9:15/M       9:07.8
     116    John Russi                                   1039   53    16 M 50-54      28:44.1    9:16/M      12:23.9
     117    Noyes Harrigan          Seaford  NY            11   58     5 M 55-59      29:05.7    9:23/M      12:45.5
     118    Joseph Yonda            Mineola  NY          1026   59     6 M 55-59      29:18.4    9:27/M      12:58.2
     119    Marco Lubrano                                 467   39     6 M 35-39      29:25.6    9:29/M      13:05.4
     120    David Charney                                1009   30     8 M 30-34      29:30.5    9:31/M      13:10.3
     121    Jack Jacobs             Sea Cliff  NY         446   70     1 M 70-99      29:41.2    9:35/M      13:21.0
     122    Laurence Campbell       Merrick  NY          1001   54    17 M 50-54      29:43.2    9:35/M      13:23.1
     123    Kristine Densing                              491   33     3 F 30-34      29:44.5    9:35/M      10:10.3
     124    Claire Haines                                   6   55     4 F 55-59      29:50.0    9:37/M      10:15.8
     125    Mari Titterton          Merrick  NY          1002   53     1 F 50-54      29:58.6    9:40/M      10:24.4
     126    Liz Salarza                                    44   48     6 F 45-49      30:03.6    9:42/M      10:29.4
     127    Don Saera                                      23   62     6 M 60-64      30:11.3    9:44/M      13:51.2
     128    Nicholas Shmorhun       Merrick  NY          1024   33     9 M 30-34      30:11.8    9:44/M      13:51.7
     129    Chris Juchem            Bellmore  NY           40   13     8 M 13-15      30:18.4    9:46/M      13:58.3
     130    Carlos Flores                                 472   43    12 M 40-44      30:34.2    9:52/M      14:14.0
     131    Renee Harrigan          Seaford  NY            12   53     2 F 50-54      30:41.1    9:54/M      11:06.9
     132    Bob McGovern            Lynbrook  NY         1015   65     3 M 65-69      30:55.0    9:58/M      14:34.8
     133    Mary Bazelia                                   15   52     3 F 50-54      31:02.7   10:01/M      11:28.5
     134    Frederick Smith         Hempstead  NY           2   66     4 M 65-69      31:06.2   10:02/M      14:46.0
     135    Rebecca Aledort                              1038   28     5 F 25-29      31:16.6   10:05/M      11:42.4
     136    Regina Benzing                                444   45     7 F 45-49      31:18.5   10:06/M      11:44.3
     137    Shari Zimmerman         Westbury  NY            8   58     5 F 55-59      31:29.9   10:09/M      11:55.7
     138    Keith Grande            Mineola  NY          1021   37     7 M 35-39      31:33.4   10:11/M      15:13.3
     139    John La Manna           Oceanside  NY         451   51    18 M 50-54      31:40.2   10:13/M      15:20.0
     140    Michael Martino         Franklin Square  NY   476   64     7 M 60-64      31:43.9   10:14/M      15:23.7
     141    Victoria Volpe                                445   37     8 F 35-39      31:45.3   10:15/M      12:11.1
     142    Christine Auer                                456   41     4 F 40-44      31:47.1   10:15/M      12:12.9
     143    Kerry Arale                                  1042   37     9 F 35-39      31:51.5   10:16/M      12:17.3
     144    Joe Guardino            Williston Park  NY    435   71     2 M 70-99      32:00.0   10:19/M      15:39.8
     145    Rachel Sumerson                               470   35    10 F 35-39      32:08.2   10:22/M      12:34.0
     146    Daisy Rodriguez         Valley Stream  NY    1033   51     4 F 50-54      32:24.9   10:27/M      12:50.7
     147    Cindy Goldrich                                 32   50     5 F 50-54      33:34.7   10:50/M      14:00.5
     148    Paul Fetscher           Long Beach  NY         47   64     8 M 60-64      33:35.8   10:50/M      17:15.6
     149    Kim Guerci              Roslyn  NY              9   44     5 F 40-44      34:18.6   11:04/M      14:44.4
     150    Peter Farmer            Manhasset  NY         450   67     5 M 65-69      34:20.0   11:05/M      17:59.8
     151    Meredith Cardenas Weis                         35   32     4 F 30-34      34:51.8   11:15/M      15:17.6
     152    Erin McIntyre           Baldwin  NY             4   43     6 F 40-44      34:55.6   11:16/M      15:21.4
     153    Chris Sideris                                  27   48    11 M 45-49      35:58.3   11:36/M      19:38.1
     154    Linda Fairgrieve        Mineola  NY          1023   56     6 F 55-59      36:58.9   11:55/M      17:24.7
     155    Gail Boyd               Eastport  NY           17   59     7 F 55-59      37:00.6   11:56/M      17:26.4
     156    Lorraine Gruenfelder    Levittown  NY        1028   56     8 F 55-59      37:23.6   12:04/M      17:49.4
     157    Thomas Molloy           Cold Spring Harbor    471   67     6 M 65-69      38:13.0   12:20/M      21:52.9
     158    Drew Barber                                  1011   43    13 M 40-44      39:16.0   12:40/M      22:55.8
     159    Morgan Barber                                1014   11     2 F  0-12      42:48.7   13:48/M      23:14.5