Colin & Eunice Harris 5K 7-29-15

Age Group Results

July 29, 2015


Results By Long Island Road Runners Club - LIRRC.org http://LIRRC.org

Race Division

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lauryn Heskin Floral Park NY 197 11 5 19:21.2 6:15/M
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jose Velasquez Old Westbury NY 190 19 1 17:31.4 5:39/M
 

Female 12 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Erin Cooper Westbury NY 220 11 51 25:36.1 8:15/M
2 Meghan Breen Rockville Centre NY 259 9 135 38:38.6 12:28/M
3 Madison Deleon Westbury NY 145 7 141 39:48.4 12:50/M
4 Tasia Pagenis Garden City NY 319 11 148 41:37.7 13:25/M
5 Karis Rua Seaford NY 320 11 156 49:55.9 16:06/M
6 Anastasia Filippi Freeport NY 226 7 157 50:17.7 16:13/M
 

Male 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kenneth Procacci Franklin Square NY 201 11 9 20:32.9 6:37/M
2 Alex Addison Floral Park NY 195 9 36 23:39.8 7:38/M
3 Lucas Muccini Little Neck NY 180 8 44 24:31.9 7:55/M
4 Connor Ronan Floral Park NY 252 10 76 28:07.2 9:04/M
5 Alex Weidemann Westbury NY 176 10 125 36:19.4 11:43/M
 

Female 13 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sophia Muccini Little Neck NY 179 13 12 20:57.4 6:45/M
2 Emilee Becker Floral Park NY 255 13 41 24:08.4 7:47/M
3 Grace Cooper Westbury NY 221 13 46 24:56.7 8:03/M
4 Katherine Procacci Franklin Square NY 202 14 62 26:29.4 8:33/M
5 Aliya Rua Seaford NY 321 13 149 42:13.2 13:37/M
 

Male 13 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ryan Heskin Floral Park NY 196 14 2 18:09.2 5:51/M
2 Ryan Demagistris Roslyn Heights NY 192 15 7 19:51.6 6:24/M
3 Greg Gillen Mount Vernon OH 168 15 10 20:35.8 6:38/M
4 Peter Campanella Albertson NY 307 14 11 20:38.4 6:39/M
5 Jake Lowenthal West Hempstead NY 248 15 13 21:06.8 6:48/M
6 Eli Paganis Garden City NY 322 14 18 21:54.9 7:04/M
7 Peter Agate Franklin Square NY 223 14 43 24:25.5 7:53/M
 

Female 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Titilola Akindejoye Baldwin NY 96 17 59 26:19.6 8:29/M
2 Charlotte Gondre Baldwin NY 95 17 60 26:20.5 8:30/M
3 Nicole Shea Babylon NY 210 17 89 29:55.7 9:39/M
 

Male 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sebastian Toro Queens Village NY 158 17 4 19:04.1 6:09/M
2 Nicholas Desantis Selden NY 189 16 34 23:26.1 7:34/M
3 Arsati Urbina Roslyn Heights NY 334 18 127 36:21.8 11:44/M
 

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kathryn Rivera Ronkonkoma NY 244 21 74 27:43.6 8:56/M
2 Susan Nugent New Hyde Park NY 218 24 88 29:49.1 9:37/M
3 Kerin Cunningham East Meadow NY 325 24 106 31:57.5 10:18/M
4 Alicia Capace East Meadow NY 327 23 114 32:46.7 10:34/M
 

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Paul Lagumina Massapequa NY 89 21 26 23:14.0 7:30/M
2 Paul Bitner Farmingdale NY 188 20 30 23:20.4 7:32/M
3 Walter Bryant Queens Village NY 178 23 33 23:25.2 7:33/M
4 Peter Briguglio Massapequa NY 243 24 73 27:43.4 8:56/M
 

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sydney Hagen New Hyde Park NY 245 26 75 27:57.4 9:01/M
2 Amy-Lee Levey Floral Park NY 315 27 82 28:57.2 9:20/M
3 Nicole Esposito Levittown NY 308 26 91 30:40.2 9:54/M
 

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bryan Wujzik West Babylon NY 262 29 24 23:02.7 7:26/M
2 Joseph Patino Seaford NY 239 25 64 26:31.2 8:33/M
3 Daniel Wujzik Yonkers NY 263 26 87 29:32.4 9:32/M
4 Matt Greco Farmingdale NY 187 25 110 32:11.5 10:23/M
 

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christina Lee Glen Head NY 206 32 85 29:20.3 9:28/M
2 Christina Pawlowski Bellmore NY 317 30 92 30:44.8 9:55/M
3 Cynthia McGuire Levittown NY 207 33 112 32:25.4 10:27/M
4 Kelly Portnoy Wantagh NY 208 33 124 36:14.6 11:41/M
5 Lorena Pineda Levittown NY 198 32 144 40:39.4 13:07/M
6 Marci Young Babylon NY 148 32 161 54:31.5 17:35/M
 

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Miguel Cabrera Great Neck NY 174 32 14 21:09.4 6:49/M
2 Ryan Morimando Bay Shore NY 330 30 19 22:26.8 7:14/M
3 John Caridi West Babylon NY 237 31 38 23:50.3 7:41/M
4 Jeremy Ruchames Plainview NY 306 31 54 26:05.1 8:25/M
5 Mike Wisniewski Huntington Station NY 98 34 67 27:11.9 8:46/M
6 Sean McGuire Levittown NY 209 34 113 32:25.7 10:27/M
7 Eric Andersen Mastic NY 318 32 121 35:14.2 11:22/M
8 Jason Friedberg Plainview NY 247 30 145 41:03.0 13:15/M
 

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Debbie Costello Levittown NY 229 36 27 23:16.3 7:30/M
2 Dana Rosales Fresh Meadows NY 156 37 32 23:22.6 7:32/M
3 Paulina Weidemann Westbury NY 177 39 71 27:37.5 8:55/M
4 Alison Donner Garden City NY 233 35 78 28:44.3 9:16/M
5 Colleen McAlea Mineola NY 301 37 96 31:05.0 10:02/M
6 Jeanna Lambert Hicksville NY 328 39 97 31:12.6 10:04/M
7 Patricia Russell Lindenhurst NY 152 36 105 31:50.4 10:16/M
8 Colleen Kobayashi Lindenhurst NY 163 37 109 32:07.0 10:22/M
9 Kerri O'Rourke Massapequa NY 92 37 132 36:43.5 11:51/M
10 Stacey Decillis Mineola NY 232 35 152 43:31.2 14:02/M
 

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Leo Cheng Flushing NY 311 39 22 22:50.7 7:22/M
2 Anthony Lay Bellmore NY 246 37 31 23:22.2 7:32/M
3 Taso Fragopoulos Hicksville NY 215 39 100 31:23.4 10:07/M
4 Sean Kastner West Islip NY 303 38 102 31:27.3 10:09/M
5 James Sciara Lindenhurst NY 151 35 104 31:50.2 10:16/M
6 Armando Urbina Roslyn Heights NY 333 38 126 36:21.6 11:44/M
7 Paul Ginocchio Lynbrook NY 185 38 142 39:56.0 12:53/M
8 Thomas Odette Baldwin NY 183 36 146 41:29.5 13:23/M
 

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stephanie Saraceni Ronkonkoma NY 184 43 50 25:26.6 8:12/M
2 Erica Summer Floral Park NY 155 44 63 26:29.5 8:33/M
3 Robyn Madden Bayville NY 238 40 77 28:43.5 9:16/M
4 Denise Gererer Massapequa Park NY 256 43 123 36:13.7 11:41/M
5 Christine Fusci Floral Park NY 314 44 143 40:27.0 13:03/M
6 Nicole Deleon Westbury NY 146 41 147 41:32.1 13:24/M
 

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hector Jaramillo Baldwin NY 164 44 15 21:31.7 6:56/M
2 Mark McTaggart Baldwin NY 182 41 21 22:50.6 7:22/M
3 Don Braddick Lynbrook NY 310 40 42 24:18.9 7:50/M
4 Mike Heyer Hicksville NY 225 40 48 25:05.4 8:05/M
5 Rowan Creary Roosevelt NY 167 40 57 26:14.8 8:28/M
6 William Reitz West Islip NY 149 40 68 27:14.1 8:47/M
7 Jonathan Menahem Woodside NY 305 42 95 31:04.1 10:01/M
8 Michael Ronan Floral Park NY 253 41 101 31:24.1 10:08/M
9 Diego Sanchez Richmond Hill NY 227 43 108 32:03.1 10:20/M
 

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Barbara Cooper Westbury NY 219 48 55 26:08.2 8:26/M
2 Deborah Kane Levittown NY 154 47 72 27:39.0 8:55/M
3 Kathy Gillen Mount Vernon OH 169 48 80 28:50.6 9:18/M
4 Diane Delissio West Babylon NY 99 49 111 32:13.4 10:24/M
5 Patti Ann Ronan Floral Park NY 254 49 118 33:36.4 10:50/M
6 Jackie Olmsted Massapequa NY 171 45 128 36:28.2 11:46/M
7 Moira Breen Rockville Centre NY 258 45 136 38:40.4 12:28/M
8 Tracey Rosario Massapequa NY 250 45 150 43:09.2 13:55/M
9 Sandra Ringnalda Merrick NY 240 47 153 47:10.5 15:13/M
 

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Kane Levittown NY 153 46 3 18:52.4 6:05/M
2 Chris Gillen Mount Vernon OH 170 47 8 20:10.1 6:30/M
3 Julio Castillo 230 46 23 22:58.2 7:25/M
4 Charles Crowe Deer Park NY 150 48 35 23:30.6 7:35/M
5 Michael Lowenthal West Hempstead NY 249 45 45 24:36.1 7:56/M
6 Jack Warecki Uniondale NY 236 45 66 26:44.9 8:37/M
7 Peter Montalbano Merrick NY 212 49 84 29:04.4 9:23/M
8 Brian Dobkin New Hyde Park NY 172 49 140 39:22.5 12:42/M
 

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lauren Strangio Rockville Centre NY 160 53 47 24:58.0 8:03/M
2 Donna Geoghan Bayside NY 329 53 90 30:37.9 9:53/M
3 Pauline Schachner Malverne NY 241 53 115 33:00.3 10:39/M
4 Joann Turkovich Levittown NY 231 50 130 36:38.4 11:49/M
5 Susan Shea Babylon NY 211 51 151 43:26.7 14:01/M
6 Nancy Hofsiss Huntington Station NY 316 53 154 47:10.7 15:13/M
 

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bill Schroeder Garden City NY 90 54 6 19:28.0 6:17/M
2 Jan Kasal Malverne NY 93 52 16 21:39.7 6:59/M
3 Jose Manuel Toro Jackson Heights NY 175 50 17 21:50.8 7:03/M
4 Scott Brennan East Meadow NY 214 54 20 22:43.5 7:20/M
5 Luis Munoz Queens Village NY 157 50 28 23:17.3 7:31/M
6 David Ramos Stony Brook NY 216 53 40 24:03.7 7:45/M
7 Chris Minerva Commack NY 159 52 49 25:06.4 8:06/M
8 Michael Broderick Hicksville NY 1155 51 58 26:16.9 8:28/M
9 Joey Arken Roslyn Heights NY 228 53 83 28:58.9 9:21/M
10 Michael Cody Franklin Square NY 224 53 98 31:13.1 10:04/M
11 Jeb Maudsley Franklin Square NY 186 54 138 39:16.5 12:40/M
 

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary Akers Levittown NY 203 55 131 36:42.5 11:50/M
2 Annette Gangitano Amityville NY 181 57 159 54:25.5 17:33/M
 

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cormac McGuire Smithtown NY 331 55 29 23:19.2 7:31/M
2 Hector Ochoa East Meadow NY 260 56 37 23:49.4 7:41/M
3 Richard Aubain Hicksville NY 200 59 39 23:50.7 7:41/M
4 James McKenna Westbury NY 147 55 52 25:39.0 8:16/M
5 Allen Cheong Baldwin NY 323 58 56 26:11.3 8:27/M
6 Steve Dobkin Hicksville NY 242 59 65 26:32.0 8:34/M
7 William Montero Oakland Gardens NY 91 57 70 27:27.9 8:51/M
8 Joseph Bencivenga Carle Place NY 309 59 79 28:46.7 9:17/M
9 John Lamanna Oceanside NY 165 56 93 30:49.6 9:56/M
10 Robert Montgomery Hicksville NY 97 55 99 31:16.9 10:05/M
11 Phil Giordan Franklin Square NY 312 59 103 31:34.5 10:11/M
12 Tom Cunningham East Meadow NY 326 56 107 31:57.6 10:18/M
13 Robert Nugent New Hyde Park NY 217 58 137 38:42.4 12:29/M
14 Steve Gerson East Meadow NY 199 57 139 39:22.4 12:42/M
15 John Delissio West Babylon NY 100 56 160 54:25.6 17:33/M
 

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Julieann Fahner Mineola NY 257 64 69 27:23.8 8:50/M
2 Marie Brewer Mineola NY 88 60 81 28:55.9 9:20/M
3 Fran Dowling Baldwin NY 173 61 116 33:17.9 10:44/M
4 Rochelle Holden Westbury NY 235 61 133 36:52.5 11:54/M
5 Gail Boyd Eastport NY 213 64 134 37:11.5 12:00/M
6 Joanne Rosina Howard Beach NY 161 64 155 48:48.4 15:45/M
 

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Drew Demasters Westbury NY 313 60 53 25:49.2 8:20/M
2 Joseph Yonda Mineola NY 261 64 119 34:20.9 11:05/M
3 Warren Drezen Massapequa NY 191 62 122 35:19.0 11:24/M
4 Warren Vandewater Bellmore NY 166 61 129 36:30.3 11:46/M
 

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maureen Frisone New Hyde Park NY 204 67 86 29:28.5 9:30/M
 

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sal Rosina Howard Beach NY 162 65 61 26:22.2 8:30/M
 

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Frisone New Hyde Park NY 205 70 25 23:03.6 7:26/M
2 Antonio Patino Seaford NY 194 72 94 30:51.0 9:57/M
3 Frederick Smith Hempstead NY 234 71 117 33:27.3 10:47/M
 

Male 75 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jack Jacobs Sea Cliff NY 144 75 120 34:44.8 11:12/M
2 Joe Guardino Williston Park NY 94 76 158 54:05.5 17:27/M