Summer Series 6-24-15

Age Group Results

June 24, 2015


Results By Long Island Road Runners Club http://LIRRC.org

Race Division

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lauryn Heskin Floral Park NY 1358 11 2 18:40.6 6:01/M
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ryan Heskin Floral Park NY 1357 14 1 18:27.1 5:57/M
 

Female 12 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sophia Muccini Little Neck NY 1403 12 10 20:27.4 6:36/M
2 Siena Muccini Little Neck NY 1404 10 19 21:39.4 6:59/M
3 Mia Accetturi Port Washington NY 1299 11 36 23:29.0 7:35/M
4 Lucas Muccini Little Neck NY 1405 8 50 24:58.7 8:03/M
5 Nicole Schneider Sea Cliff NY 1351 12 74 27:14.8 8:47/M
6 Caroline Giacone Rockville Centre NY 1414 12 77 27:18.1 8:48/M
7 Caralinn Becker Floral Park NY 1416 8 125 32:42.5 10:33/M
 

Male 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alex Addison Floral Park NY 1380 9 9 20:23.0 6:35/M
2 Owen O'Donnell Floral Park NY 1424 10 14 21:16.6 6:52/M
3 Kenneth Procacci Franklin Square NY 1362 11 23 22:08.2 7:08/M
4 Chris Skahill Floral Park NY 1379 10 29 23:06.7 7:27/M
5 Sam Summer Floral Park NY 1526 11 61 26:09.7 8:26/M
6 Nicholas Robertson Floral Park NY 1437 9 63 26:12.1 8:27/M
7 Alex Weidemann Westbury NY 1396 10 147 38:42.9 12:29/M
 

Female 13 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Emma Rivera Glenwood Landing NY 1292 14 11 20:31.4 6:37/M
2 Cailey Welch Glen Head NY 1338 13 13 21:08.6 6:49/M
3 Hally Bello Sea Cliff NY 1291 14 22 22:03.6 7:07/M
4 Danielle Fossett Sea Cliff NY 1297 15 24 22:16.0 7:11/M
5 Emilee Becker Floral Park NY 1417 13 34 23:24.3 7:33/M
6 Hanah Leventhal Roslyn NY 1293 13 40 23:54.3 7:43/M
 

Male 13 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 James Vizza Glen Head NY 1295 13 25 22:30.8 7:15/M
 

Female 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stephanie Bazan Glenwood Landing NY 1300 17 5 19:14.5 6:12/M
2 Sarah Morgan Floral Park NY 1418 16 12 20:38.9 6:39/M
3 Sarah Leventhal Roslyn NY 1294 16 32 23:21.4 7:32/M
4 Chloe Harrell Massapequa NY 1393 16 73 27:05.8 8:44/M
 

Male 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sebastian Toro Queens Village NY 1410 16 6 19:27.1 6:16/M
2 Arman Singh Westbury NY 1339 19 15 21:19.5 6:53/M
3 Jaimin Shah East Meadow NY 1364 18 83 28:23.7 9:09/M
4 Ben Harrell Massapequa NY 1392 17 86 28:37.8 9:14/M
 

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kathryn Rivera Ronkonkoma NY 1438 21 80 27:57.2 9:01/M
2 Casey Sabal Valley Stream NY 1341 24 101 29:29.7 9:31/M
3 Susan Nugent New Hyde Park NY 1369 23 139 35:25.4 11:25/M
 

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Peter Briguglio Massapequa NY 1439 24 79 27:47.5 8:58/M
 

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Amy-Lee Levey Floral Park NY 1509 27 56 25:37.9 8:16/M
2 Ivana Ng New Hyde Park NY 1386 26 60 26:00.8 8:23/M
3 Jennifer Okin Massapequa NY 1506 26 65 26:19.1 8:29/M
4 Sydney Hagen New Hyde Park NY 1508 26 95 29:08.9 9:24/M
 

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Justin Wezik Hempstead NY 1531 27 4 19:13.1 6:12/M
2 Elliot Bock Greenlawn NY 1384 29 21 21:53.0 7:04/M
3 Sam Oppedisano Westbury NY 1507 26 90 28:50.8 9:18/M
4 Javier Ochoa Manns Choice PA 1344 27 146 38:42.1 12:29/M
 

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lynne Cerullo Hicksville NY 1372 32 48 24:45.5 7:59/M
2 Suzanne Vera Bellmore NY 1524 34 54 25:26.3 8:12/M
3 Talia Ostreicher Lawrence NY 1515 33 88 28:44.3 9:16/M
4 Danielle Hunka Merrick NY 1427 31 89 28:46.8 9:17/M
5 Cara Gaffney Farmingdale NY 1426 33 102 29:42.9 9:35/M
6 Maura Lachance East Meadow NY 1529 33 103 29:48.6 9:37/M
7 Alaine Caccavallo Bellerose NY 1429 34 112 30:52.6 9:57/M
8 Cyndi Maguire Wantagh NY 1532 33 129 33:22.1 10:46/M
9 Kelly Portnoy Wantagh NY 1533 33 131 33:33.6 10:49/M
10 Stefanie Perceval Lynbrook NY 1367 33 134 34:26.6 11:06/M
11 Marci Young Babylon NY 1447 32 157 55:16.0 17:50/M
 

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jason Phillips Jamaica NY 1411 33 8 19:57.5 6:26/M
2 Miguel Cabrera Great Neck NY 1434 32 16 21:32.1 6:57/M
3 Ryan Morimando Bay Shore NY 1378 30 17 21:36.7 6:58/M
4 Donald Perceval Lynbrook NY 1366 31 26 22:39.1 7:18/M
5 John Caridi West Babylon NY 1504 31 33 23:22.8 7:32/M
6 Mike Wisniewski Huntington Station NY 1347 34 72 27:03.5 8:44/M
7 Michael Ostreicher Lawrence NY 1514 34 113 30:57.3 9:59/M
8 Paramveer Bright Bethpage NY 1505 31 120 31:42.9 10:14/M
 

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Claudine Mondesir Elmont NY 1448 38 37 23:33.1 7:36/M
2 Paulina Weidemann Westbury NY 1348 38 87 28:41.3 9:15/M
3 Allison Maffettone Westbury NY 1431 36 91 28:53.2 9:19/M
4 Kerri O'Rourke Massapequa NY 1382 37 98 29:23.9 9:29/M
5 Jeanna Lambert Hicksville NY 1397 39 116 31:24.7 10:08/M
6 Jeanine Schroder Lynbrook NY 1390 38 119 31:38.7 10:12/M
7 Andreea Gray Valley Stream NY 1428 36 124 32:37.1 10:31/M
8 Laryssa Callan Hicksville NY 1391 39 159 1:00:35.9 19:33/M
 

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nelson Ramirez Jamaica NY 1435 38 27 22:39.7 7:18/M
2 John Ehlers West Islip NY 1373 39 31 23:19.5 7:31/M
3 Anthony Adipietro Bellmore NY 1516 39 41 23:54.6 7:43/M
4 Don Braddick Lynbrook NY 1510 38 42 24:04.8 7:46/M
5 Paul Ginocchio Lynbrook NY 1343 38 142 36:55.9 11:55/M
 

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stephanie Saraceni Ronkonkoma NY 1527 43 51 25:06.3 8:06/M
2 Jennifer Ebert Elmont NY 1365 44 62 26:09.9 8:26/M
3 Erica Summer Floral Park NY 1525 44 67 26:28.6 8:32/M
4 Claudia Sersanti Manhasset NY 1443 43 111 30:47.1 9:56/M
5 Lynette Geyer Wantagh NY 1398 40 118 31:35.5 10:11/M
6 Iima Oliva Westbury NY 1518 44 128 33:13.8 10:43/M
7 Alessandra Uedesma-Jaxier Westbury NY 1520 44 141 36:52.0 11:54/M
 

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christopher Cicala Levittown NY 1400 43 7 19:33.9 6:18/M
2 Hector Jaramillo Baldwin NY 1442 44 18 21:39.3 6:59/M
3 Adam Smith 1451 42 20 21:49.2 7:02/M
4 Kevin McElroy Merrick NY 1425 42 46 24:26.2 7:53/M
5 Brendan McGarry Lindenhurst NY 1342 40 71 26:53.9 8:40/M
6 Michael Marino Merrick NY 1436 41 108 30:34.2 9:52/M
7 Jonathan Menahem Woodside NY 1502 42 121 31:44.2 10:14/M
8 Joseph McLoughlin Levittown NY 1446 43 155 49:32.2 15:59/M
9 William Reitz West Islip NY 1530 40 158 55:19.6 17:51/M
 

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anne Broderick Hicksville NY 769 49 75 27:16.0 8:48/M
2 Deborah Kane Levittown NY 1354 47 82 28:07.2 9:04/M
3 Kathy Worthman East Meadow NY 1423 46 94 29:05.7 9:23/M
4 Samantha McGlynn Farmingdale NY 1419 45 137 35:02.2 11:18/M
5 Erin McIntyre Baldwin NY 1523 48 152 40:47.9 13:09/M
6 Noreen McLoughlin Levittown NY 1445 49 156 49:32.5 15:59/M
 

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Kane Levittown NY 1353 46 3 18:45.3 6:03/M
2 Steve Juchem Bellmore NY 1409 46 38 23:38.6 7:37/M
3 Chris Molloy Garden City NY 1449 48 47 24:42.1 7:58/M
4 Peter Gialone Rockville Centre NY 1412 48 78 27:22.0 8:50/M
5 Matthew Schneider Sea Cliff NY 1352 48 84 28:25.5 9:10/M
6 Jack Warecki Uniondale NY 1415 45 93 29:00.6 9:21/M
7 Brett Harrell Massapequa NY 1395 45 100 29:28.6 9:30/M
8 Oscar Pinzon Shirley NY 1359 49 114 31:04.3 10:01/M
9 Bruce Worthman East Meadow NY 1422 45 122 31:50.4 10:16/M
10 Peter Montalbano Merrick NY 1503 49 130 33:23.3 10:46/M
11 Brian Dobkin New Hyde Park NY 1387 49 135 34:39.1 11:11/M
12 Rafael Oliva Westbury NY 1519 45 140 35:28.4 11:26/M
 

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Margaret Rivero Westbury NY 1402 51 44 24:19.5 7:51/M
2 Lauren Strangio Rockville Centre NY 1361 53 59 25:48.6 8:19/M
3 Sue Corrie New Hyde Park NY 1345 54 69 26:31.2 8:33/M
4 Maryann Harrell Massapequa NY 1394 53 76 27:16.9 8:48/M
5 Donna Geoghan Bayside NY 1536 53 96 29:17.4 9:27/M
6 Maria Fucella Levittown NY 1522 54 117 31:28.3 10:09/M
7 Tami Byrne Huntington Station NY 1421 54 126 32:49.8 10:35/M
8 Claire Ong Westbury NY 1513 51 132 33:40.7 10:52/M
9 Mary Akers Levittown NY 1420 54 143 37:01.3 11:56/M
10 Joann Turkovich Levittown NY 1355 50 148 38:56.6 12:34/M
11 Jacqueline Cone Rockville Centre NY 1413 53 149 39:31.4 12:45/M
 

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Ramos Stony Brook NY 1389 53 49 24:51.8 8:01/M
2 Michael Broderick Hicksville NY 1155 50 64 26:16.6 8:28/M
3 Richard Semenick Levittown NY 1433 54 66 26:23.2 8:31/M
4 Jadlatan Algem Oakland Gardens NY 1383 50 104 29:57.1 9:40/M
5 Joey Arken Roslyn Heights NY 1535 53 105 30:02.8 9:41/M
 

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Edward Ward West Hempstead NY 1388 59 28 22:51.7 7:22/M
2 Richard Aubain Hicksville NY 1399 59 30 23:17.0 7:31/M
3 Hector Ochoa East Meadow NY 1440 56 39 23:49.4 7:41/M
4 Daniel Joesph Levittown NY 1521 57 45 24:22.7 7:52/M
5 Joe Fritsch Merrick NY 1517 58 52 25:08.6 8:06/M
6 Steve Gerardi East Meadow NY 1528 58 53 25:11.3 8:07/M
7 Tom Awad East Norwich NY 1360 58 57 25:38.0 8:16/M
8 Allen Cheong Baldwin NY 1501 58 70 26:46.5 8:38/M
9 William Montero Oakland Gardens NY 1430 57 99 29:25.9 9:29/M
10 Robert Montgomery Hicksville NY 1349 55 107 30:31.9 9:51/M
11 Larry Schachner Malverne NY 1432 55 110 30:46.0 9:55/M
12 John La Manna Oceanside NY 1363 56 115 31:23.4 10:07/M
13 Robert Nugent New Hyde Park NY 1370 58 138 35:02.8 11:18/M
 

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Claire Haines Hicksville NY 1371 60 85 28:25.8 9:10/M
2 Fran Dowling Baldwin NY 1376 61 127 32:59.2 10:38/M
3 Gail Boyd Eastport NY 1401 64 145 38:00.4 12:15/M
 

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Cronin Westbury NY 1444 61 43 24:08.9 7:47/M
2 Drew Demasters Westbury NY 1381 60 55 25:30.5 8:14/M
3 Albert O'Rourke East Meadow NY 1406 63 97 29:19.4 9:27/M
4 Tim Droge Merrick NY 1512 60 106 30:20.6 9:47/M
5 Michael Dantuono Williston Park NY 1511 63 109 30:36.0 9:52/M
6 John Oday Rockville Centre NY 1377 60 123 32:27.1 10:28/M
7 Warren Drezen Massapequa NY 1408 62 136 34:46.5 11:13/M
8 Warren Vandewater Bellmore NY 1340 61 144 37:11.5 12:00/M
 

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maureen Frisone New Hyde Park NY 1374 66 92 28:57.5 9:20/M
2 Paula Groothuis Albertson NY 1534 66 150 39:50.2 12:51/M
 

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bruce Murphy Westbury NY 1346 66 68 26:30.9 8:33/M
2 Thomas Laine Carle Place NY 1407 65 81 28:02.1 9:03/M
 

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Frisone New Hyde Park NY 1375 70 35 23:27.4 7:34/M
2 Bob McVetty Westbury NY 1356 73 58 25:47.6 8:19/M
3 Charles Wagner Albertson NY 1450 74 151 39:50.5 12:51/M
 

Male 75 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jack Jacobs Sea Cliff NY 1350 75 133 33:55.9 10:56/M
2 George Shilling Franklin Square NY 1368 77 153 44:22.1 14:19/M
3 Joe Guardino Williston Park NY 1298 75 154 44:40.0 14:25/M